Ofiary wypadków drogowych w Polsce ciągle nie otrzymują dostatecznego wsparcia psychologicznego, medycznego i prawnego, a ponad połowa z nich nie wraca już do normalnego życia sprzed wypadku.
Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, iż co trzecia osoba poszkodowana w wypadku w Polsce nie wraca do dotychczasowej pracy. 60 proc. osób, które przeżyły wypadki szacuje później, że ich dochody zmniejszyły się o ponad połowę. "W naszym kraju konieczny jest lepszy system pomocy takim osobom, ponieważ degradacja ich życia jest obecnie zbyt znaczna" - uważa Joanna Żukowska z Politechniki Gdańskiej. "Nie wiemy dokładnie, jaki jest koszt leczenia ofiar wypadków, a społeczeństwo nie jest świadome ich skutków i traumy, jaką wywołują" - twierdzi Żukowska. Według niej być może konieczne będzie uchwalenie specjalnej ustawy o ochronie życia i zdrowia w ruchu drogowym.
Szef departamentu analiz i nadzoru w MSWiA Jacek Zalewski jest zdania, iż główną przyczyną wypadków na polskich drogach jest nadmierna prędkość. Do największej liczby tragedii dochodzi na prostych odcinkach dróg, a ponad 70 proc. wypadków ma miejsce w dobrych warunkach atmosferycznych. Według policyjnych statystyk, każdego dnia na polskich drogach ginie średnio 15 osób, a ponad 170 zostaje rannych. Szacuje się, że ponad 15 proc. rodzin w Polsce w różnym stopniu jest dotkniętych skutkami tragedii na drodze.
13 listopada minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował, iż resort kończy prace nad przepisami, które umożliwią wypłacanie zaliczek poszkodowanym w wypadkach. Według planów prokurator lub sędzia będzie mógł zdecydować o wypłacie zaliczki przez firmę ubezpieczeniową jeszcze przed ostateczną decyzją o wypłacie odszkodowania.
15 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa. Po mszy św. na placu obok sanktuarium wmurowany zostanie kamień węgielny pod pomnik, który ma upamiętniać ofiary wypadków. Obok pomnika planowane jest też stworzenie ośrodka pomocy i terapii dla osób poszkodowanych w wypadkach. Środki na ten cel mają pochodzić m.in. z grzywien od sprawców wypadków oraz dobrowolnych wpłat.
Według badań Światowej Organizacji Zdrowia wypadki drogowe zajmują dziewiątą pozycję na liście przyczyn nagłych zgonów. Rocznie na świecie ginie 1,3 mln osób, co daje trzy tys. osób dziennie.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych obchodzony jest z inicjatywy ONZ od 2005 roku. Wcześniej, od 1993 roku, znana była inicjatywa angielskiej organizacji Road Peace pod nazwą Europejski Dzień Pamięci.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.