Prezydent Serbii Boris Tadić i czeski premier Jan Fischer złożyli dziś wizyty w Watykanie. Każdy z nich został przyjęty przez Benedykta XVI oraz spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarciscio Bertone i szefem papieskiej dyplomacji abp. Dominique’iem Mambertim.
Czeski polityk złożył też kwiaty na grobach Jana Pawła II i kard. Josefa Berana, prymasa Czech z doby komunizmu, który został zmuszony do opuszczenia kraju i zmarł w Rzymie w 1969 r. Z Janem Fischerem Papież rozmawiał m.in. o Traktacie Lizbońskim. Jak podaje komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, w czasie audiencji kontynuowano rozmowy rozpoczęte podczas wrześniowej podróży apostolskiej do Czech. Potwierdzono dobre relacje łączące ten kraj z Watykanem oraz wyrażono wolę kontynuowania dialogu między państwem i Kościołem.
Z prezydentem Serbii natomiast Benedykt XVI rozmawiał m.in. o dążeniu tego kraju do integracji z Unią Europejską. Papież wskazał na wkład, jaki Kościół katolicki chce wnosić w życie serbskiego społeczeństwa. Podkreślono też pozytywny dialog z Cerkwią prawosławną oraz wspomniano o zaplanowanych na 2013 r. obchodach 1700-lecia Edyktu Mediolańskiego Konstantyna Wielkiego, który urodził się w Niszu na terenie dzisiejszej Serbii.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.