W ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się opinie Polaków na temat lokalnych rynków pracy, gospodarki, rozwoju sytuacji w kraju. Nieco lepiej oceniamy natomiast warunki materialne w gospodarstwach domowych - wynika z sondażu CBOS.
Badanie wskazuje, że większość badanych (57 proc.) negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce. O tym, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku przekonana jest jedna czwarta ankietowanych (26 proc.) - o 6 punktów procentowych mniej niż w październiku. Przybyło też osób, które nie potrafią ocenić rozwoju tej sytuacji.
CBOS podaje, że od października w zasadzie nie zmieniły się opinie o sytuacji politycznej w kraju. Negatywnie ocenia ją co drugi badany (50 proc.), a ponad jedna trzecia (36 proc.) uznaje za przeciętną. Zaledwie ośmiu na stu ankietowanych (8 proc.) pozytywnie ocenia to, co obecnie dzieje się na krajowej scenie politycznej.
W ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się opinie Polaków o sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Przybyło osób, które uważają, że w ich miejscowości lub okolicy nie można znaleźć żadnej pracy (o 7 punktów, do 19 proc.), a 42 proc. badanych nadal sądzi, że zatrudnienie jest tam trudno dostępne. Pozytywnie ocenia tę sytuację 36 proc. respondentów, a więc znacznie mniej niż w październiku (spadek o 6 punktów).
Od października pogorszyły się też opinie pracowników o bezpieczeństwie ich zatrudnienia, nadal jednak większość z nich (59 proc., spadek o 5 punktów) nie spodziewa się utraty pracy. Zagrożenie takie odczuwa 35 proc. respondentów aktywnych zawodowo (wzrost o 5 punktów).
W porównaniu z poprzednim miesiącem pogorszyły się opinie Polaków o sytuacji gospodarczej w kraju - 39 proc. badanych (wzrost o 3 punkty) ocenia ją negatywnie, tyle samo (39 proc.) uważa, że jest przeciętna, a 17 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty) ma pozytywne zdanie o gospodarce.
Nieznacznie lepsze niż przed miesiącem są natomiast opinie o warunkach materialnych gospodarstw domowych respondentów. Dwie piąte badanych (40 proc.) ocenia je pozytywnie, a prawie połowa (47 proc.) uznaje za przeciętne. Od poprzedniego pomiaru nieco ubyło (o 3 punkty, do 13 proc.) osób niezadowolonych ze swoich warunków bytu - ich odsetek jest obecnie najniższy w całym okresie objętym badaniami (lata 1987 - 2009).
Ponad rok niemal niezmienne pozostają opinie o poziomie życia respondentów i ich rodzin. Obecnie dwie piąte ankietowanych (40 proc.) ocenia sytuację swoją i swojej rodziny jako dobrą, niespełna połowa (47 proc.) uważa ją za przeciętną, a ponad jedna ósma (13 proc.) wyraża niezadowolenie.
Gorsze niż w październiku są natomiast przewidywania poziomu życia ankietowanych i ich rodzin - 18 proc. badanych (spadek o 3 punkty) spodziewa się poprawy, a 16 proc. (wzrost o 3 punkty) przewiduje pogorszenie tego poziomu. Większość respondentów (60 proc.) uważa, że ich sytuacja się nie zmieni.
Stabilne pozostały przewidywania dotyczące warunków materialnych gospodarstw domowych respondentów. Więcej osób spodziewa się w tej dziedzinie poprawy (18 proc.) niż pogorszenia (12 proc.), a zdecydowana większość ankietowanych (70 proc.) nie oczekuje żadnych zmian.
Nieco gorsze niż przed miesiącem są przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w najbliższym roku. Ponad jedna czwarta badanych (29 proc.) spodziewa się jej pogorszenia, a zaledwie co szósty respondent (16 proc., spadek o 3 punkty) oczekuje poprawy. Niemal co drugi ankietowany (48 proc.) uważa, że w ciągu roku sytuacja w Polsce się nie zmieni.
Stabilne pozostały prognozy sytuacji politycznej w kraju. Co piąty badany (20 proc.) przewiduje jej pogorszenie, a ponad jedna ósma (13 proc.) oczekuje poprawy. Większość respondentów (59 proc.) nie spodziewa się żadnych znaczących zmian na polskiej scenie politycznej.
Nieznacznie mniej optymistyczne niż przed miesiącem są przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej w kraju. Co piąty respondent (20 proc., spadek o 3 punkty) uważa, że najbliższy rok przyniesie poprawę kondycji polskiej gospodarki, i tyle samo osób (20 proc.) obawia się jej pogorszenia. Ponad połowa badanych (53 proc.) nie oczekuje istotnych zmian w tej dziedzinie.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4-9 listopada 2009 roku na reprezentatywnej próbie losowej 1022 dorosłych mieszkańców Polski.
Bilans ofiar może jednak się zmienić, bo wiele innych osób jest rannych.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.
Po przeliczeniu wyników z 99 proc. komisji: socjaldemokraci wyrywają. Ale...
Prezydent USA wcześniej wielokrotnie powtarzał, że nie ułaskawi swojego syna.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.