Nazwa Zjednoczenia-Chrześcijańsko Narodowego wkrótce może zniknąć z mapy polskiej sceny politycznej. ZChN chce się połączyć z Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym. Nowe ugrupowanie miałoby nosić nazwę Chrześcijański Ruch Społeczny - zapowiedział w sobotę w Łodzi prezes ZChN Marian Papis.
Papis przedstawił taką propozycję na uroczystym posiedzeniu Zarządu Głównego i Rady Naczelnej ZChN z okazji 20. rocznicy powstania tej partii.
"Nie powinniśmy żyć tylko historią, ale także historię tworzyć" - przyznał w rozmowie z dziennikarzami Papis. Przypomniał o bliskich relacjach i współpracy Zjednoczenia z liczącym ponad 10 tys. członków ChRS. "Wzajemnie się uzupełniamy, wzbogacamy kadrowo, współpracujemy razem na niwie samorządowej" - mówił. Przypomniał, że członkowie ChRS, wśród których są również działacze ZChN, aktywnie uczestniczyli w zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli.
"W moim przekonaniu nadszedł najwyższy czas, aby postawić pytanie, czy nie połączyć wspólnie sił, formalnie się zjednoczyć i powołać nowe stronnictwo polityczne pod nazwą Chrześcijański Ruch Społeczny. Ta propozycja została życzliwie przyjęta przez zarząd ZChN" - zapewnił. W rozmowie z PAP przyznał, że na razie nie zapadły formalne decyzje władz obu ugrupowań w tej sprawie. Papis liczy, że nastąpi to w ciągu najbliższych tygodni.
"Chcemy wzmocnić nasze siły i zjednoczyć się, bo planujemy także start w wyborach parlamentarnych w 2011 roku pod nazwą Chrześcijański Ruch Społeczny" - zaznaczył. W jego ocenie na polskiej scenie politycznej jest miejsce dla tak umiarkowanego, nowego stronnictwa.
"PiS i PO są partiami wodzowskimi. Często są skonfliktowane ze sobą. Te dwa wielkie partie upolityczniają państwo. Chciałbym, żeby w tej naszej formule znalazło się miejsca dla ludzi bezpartyjnych, którzy chcą służyć Polsce, a w tej chwili, przez to upartyjnienie nie ma dla nich miejsca" - zaznaczył szef ZChN.
Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe powstało w 1989 roku. Założycielami ZChN byli m.in. działacze NSZZ "Solidarność", Niezależnego Zrzeszenia Studentów i młodzieżowych organizacji katolickich. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. ZChN zdobyło 49 mandatów w Sejmie i 9 w Senacie. Marszałkiem Sejmu został ówczesny prezes stronnictwa Wiesław Chrzanowski.
Kolejny sukces wyborczy działacze ZChN odnieśli w 1997 roku, kiedy współtworzyli oni Akcję Wyborczą Solidarność. Działaczami stronnictwa byli m.in. Marek Jurek, Kazimierz Marcinkiewicz czy Ryszard Czarnecki.
W 2007 roku ZChN przestał samodzielnie funkcjonować. W rok później ZChN został ponownie zarejestrowany z uaktualnionym statutem. W marcu tego roku odbył się w Łodzi Zjazd Krajowy. Nowym prezesem został łódzki radny, Marian Papis. Według niego, stronnictwo liczy obecnie 1350 członków.
ChRS powstał natomiast w październiku 2003. Przewodniczącym Rady Naczelnej i założycielem Ruchu jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.