Kościół Rozmnożenia Chleba w miejscowości Tabgha nad Jeziorem Galilejskim, podpalony ponad półtora roku temu przez żydowskich ekstremistów, został ponownie otwarty dla kultu.
Uroczystej Mszy przewodniczył tam 12 lutego arcybiskup Kolonii kard. Rainer Maria Woelki, który stoi na czele Niemieckiego Stowarzyszenia Ziemi Świętej. Sanktuarium jest bowiem pod opieką benedyktynów tej narodowości. Z okazji otwarcia odprawiono w nim również nabożeństwo międzywyznaniowe.
W uroczystościach wziął też udział prezydent Izraela Re’uwen Riwlin, który odwiedził już to miejsce krótko po wspomnianym ataku, aby wyrazić chrześcijanom solidarność. Pożar zniszczył wtedy część kościelnych budynków, ale ocalały na szczęście mozaiki z V wieku, z których najbardziej znana przedstawia chleby i ryby cudownie rozmnożone przez Pana Jezusa. W sfinansowaniu odbudowy katolickiej świątyni uczestniczyła też grupa rabinów. Szereg umiarkowanych środowisk izraelskich wyrażało ubolewanie z powodu jej podpalenia przez ekstremistów, którzy dokonali w ostatnich latach wielu podobnych aktów względem miejsc kultu tak chrześcijańskich, jak i muzułmańskich.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.