39 proc. firm z powodu braku kandydatów na rodzimym rynku pracy planuje rekrutować Ukraińców; coraz częściej pracownicy ze wschodu obsadzani są na stanowiskach wymagających kwalifikacji - wynika z najnowszego badania "Barometr Rynku Pracy VII".
W opublikowanym przez Work Service raporcie podkreślono, że pomimo napływu ponad 1,3 mln cudzoziemców w 2016 r., nadal 33 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników. "Już 4 na 10 firm, chcąc obsadzić zalegające wakaty, będzie sięgać po kandydatów z Ukrainy" - zaznaczono w badaniu.
Z badania wynika, że pracowników z Ukrainy najczęściej poszukują duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób, które prowadzą masowe rekrutacje. W tej grupie niemal co druga firma (49,1 proc.) obsadzając stanowisko niższego szczebla, planuje sięgnąć po pracowników z innych krajów niż Polska. Wyraźne niedobory kadrowe są widoczne również w branży produkcyjnej, w której niemal 56 proc. pracodawców deklaruje chęć zatrudniania cudzoziemców.
Z kolei pracodawcy z branży handlowej i usługowej - wynika z badania - rozważają rekrutacje pracowników z Ukrainy odpowiednio w 38,9 proc. i 33,8 proc. przypadków.
Zdaniem prezesa Work Service Macieja Wituckiego po raz pierwszy od przemian wolnorynkowych Polska tak wyraźnie odczuwa niedobory kadrowe. "Już dziś możemy wyszczególnić całe sektory gospodarki, które miałyby duże trudności z ciągłością realizacji zamówień bez udziału pracowników zza granicy. Z naszych najnowszych badań wynika, że aż 39 proc. firm planuje rekrutacje Ukraińców, ze względu na braki kandydatów na rodzimym rynku pracy" - stwierdził.
W badaniu Work Service zwrócono uwagę, że w ostatnich miesiącach można zaobserwować nowy trend związany z chęcią zatrudniania pracowników z Ukrainy na stanowiska wymagające kwalifikacji. "Rekrutacje na pracowników średniego szczebla stanowią już dziś ponad 28 proc. zgłaszanego zapotrzebowania na kandydatów zza granicy" - podkreślono.
Dane prezentowane w ramach "Barometru Rynku Pracy VII" zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie, przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI, zostało podzielone na dwie kategorie: pracowników i pracodawców.
W pierwszym przypadku raport zrealizowano na próbie 522 osób pracujących dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby 1000 dorosłych Polaków (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Badanie zostało przeprowadzone okresie 16-20 stycznia 2017 r.
Badanie w kategorii pracodawców zrealizowano na próbie 300 pracodawców dobranych w kwotach dla wielkości zatrudnienia, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników), z uwzględnieniem województwa - miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy. Badanie zostało przeprowadzone okresie 16-20 stycznia 2017 r.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.