Misjonarze często podkreślają, że obok wsparcia materialnego potrzebują także modlitwy.
Środą Popielcową w Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Przez ten czas wierni przygotowują się do Świąt Wielkiej Nocy. Jedną z form jest wspieranie polskich misjonarzy. Akcję przygotowały redakcje czasopism i portali misyjnych w Polsce.
Misjonarze często podkreślają, że obok wsparcia materialnego potrzebują także modlitwy. Bez pieniędzy nie są w stanie wybudować szkoły, studni, czy ośrodka zdrowia, ale równie ważna jest dla nich pomoc duchowa. To stąd wziął się pomysł na zapoczątkowanie akcji.
- Zaledwie kilka dni temu w Warszawie akcję zainaugurował abp Stanisław Gądecki. Dzisiaj do akcji dołączyło już prawie 5 tys osób. Cieszymy się, że już po kilku dniach wszyscy misjonarze mają zapewnione duchowe wsparcie. W 97 krajach jest ich dokładnie 2007 – mówi Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portalu misyjne.pl.
Modlitwa, ofiarowanie postów, dobrych postanowień, uczestnictwo we Mszy św. czy czynienie dodatkowego dobra – tymi formami uczestnicy wspierają polskich misjonarzy. W projekcie może wziąć udział każdy. Ci, którzy chcą dołączyć do inicjatywy, powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.misjonarznapost.pl, wybrać kraj pobytu oraz misjonarza, którego chcą wspierać: zakonnego, diecezjalnego czy świeckiego.
- Akcja nie wymaga wydawania pieniędzy, a trochę wytrwałości. Nie każdy może wyjechać na misje, ale wszyscy mogą wspierać duchowo misjonarzy – zauważa o. Marcin Wrzos, misjonarz oblat, jeden z pomysłodawców akcji. Najchętniej do pomocy duchowej wybierani są misjonarze świeccy oraz bracia zakonni.
Za wsparcie duchowe wdzięczni są polscy misjonarze. – Bardzo dziękujemy wam za modlitwę, która jest dla nas ważna, która nas wspiera w naszych działaniach – dzieli się o. Grzegorz Janiak OMI z Madagaskaru. Wielu misjonarzy podkreśla, że liczy na pomoc modlitewną przez cały rok. Wielki Post to dobry czas, aby modlitwa za misje stała się dobrym nawykiem.
W ubiegłym roku w akcję włączyło się ponad 5000 osób, które przez post, modlitwę, ofiarowane cierpienia oraz dobre postanowienia wspomogły duchowo polskich misjonarzy na krańcach świata. Czwarta edycja cieszy się nie mniejszym powodzeniem. – Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski z radością, kolejny raz obejmuję to wydarzenie swoim patronatem, zapewniając o modlitwie w intencji Organizatorów i Uczestników. Chciałbym jednocześnie zadeklarować, że osobiście włączę się w tę inicjatywę”– komentuje „Misjonarza na Post” Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, Arcybiskup Metropolita Poznański, Stanisław Gądecki.
Projekt „Misjonarz na Post”, jest wspólną inicjatywą portalu misyjne.pl oraz najważniejszych polskich czasopism misyjnych: „Misjonarza” (werbiści), „Misjonarzy Kombonianów” (kombonianie), „Misji Salezjańskich” (salezjanie), „Echa z Afryki i innych kontynentów” (klawerianki), „Posyłam Was” (Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti), „Misji Dzisiaj” i „Świata Misyjnego” (Papieskie Dzieła Misyjne) oraz „Misyjnych Dróg” (oblaci). Projekt wspierają Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz m.in. deon.pl, Adonai.pl, opoka.news i czasopismo Miłujcie Się.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.