Syria: rozmowy pokojowe na razie bezowocne

Szef delegacji syryjskiego rządu Baszar Dżafari oskarżył w czwartek główną delegację opozycji, że uczyniła z negocjacji pokojowych w Genewie zakładnika, odmawiając włączenia kwestii terroryzmu do tematu rozmów. Toczą się one od tygodnia, na razie bezowocnie.

"Powiedzieliśmy mediatorowi, że nie możemy pozwolić, aby opozycja uczyniła z negocjacji zakładnika" - zaznaczył Dżafari po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem ONZ ds. Syrii Staffanem de Misturą. Przedstawiciel reżimu w Damaszku dodał, że jeśli dojdzie do fiaska rozmów, odpowiedzialna za nie będzie opozycja.

Od tygodnia uczestnicy genewskich rozmów pokojowych, których celem jest zainicjowanie procesu politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii, nie są w stanie porozumieć się nawet co do porządku dnia. Rząd prezydenta Baszara el-Asada upiera się, że konieczne są rozmowy na temat terroryzmu, podczas gdy opozycja chce omawiać sprawy dotyczące transformacji politycznej. Obie strony nie spotkały się dotąd twarzą w twarz; mediator de Mistura rozmawia z nimi osobno.

Przedstawicielka delegacji HNC Basma Kodmani oznajmiła, że po tygodniu rozmów perspektywy postępu są "bardzo nikłe". "Jesteśmy przekonani, że nie ma rozwiązania militarnego, popieramy rozwiązanie polityczne" - podkreśliła Kodmani. 

"Słyszeliście lub czytaliście deklaracje platformy Rijadu (jak reżim nazywa Wysoki Komitet Negocjacyjny, HNC - PAP), która odmawia włączenia walki z terroryzmem. Nie jest to żadna niespodzianka, biorąc pod uwagę, że wśród członków delegacji Rijadu są przedstawiciele zbrojnych ugrupowań terrorystycznych. Niektórzy walczą u boku tureckiego najeźdźcy, inni przyjmują rozkazy od państw, które eksportują terroryzm" - mówił Dżafari. "Niektórzy są w zmowie z Izraelem, co jest najgorszą formą zdrady, inni z Saudyjczykami, a jeszcze inni z Turkami. Te grupy nie są niezależne i traktujemy je jak terrorystów, dopóki nie pojawią się dowody, że tak nie jest" - podkreślił, nie wymieniając nazw tych organizacji zbrojnych.

HNC reprezentuje opozycję polityczną i przedstawicieli grup zbrojnych walczących w terenie. Rząd w Damaszku uważa wszystkie zwalczające go ugrupowana za terrorystów.

Dżafari powiedział też, że prezydent Asad spełnił swoją obietnicę odbicia starożytnej Palmiry z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego. "Operacje antyterrorystyczne będą kontynuowane, dopóki nie odbierzemy tym zagranicznym terrorystom, którzy sieją spustoszenie, ostatniego centymetra terytorium" - oświadczył.

Celem kolejnej, czwartej rundy negocjacji w Genewie jest zapoczątkowanie procesu dochodzenia do politycznego zakończenia trwającej od sześciu lat wojny między wspieranymi przez Rosję siłami reżimu prezydenta Asada a oddziałami zbrojnej opozycji, popieranymi m.in. przez Turcję.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
0°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
wiecej »