Beatyfikacja skazanego na śmierć w Gdańsku

Tysiące osób wzięły udział w sobotę w Bolzano na północy Włoch w beatyfikacji pochodzącego stamtąd Josefa Mayr-Nussera (1910-1945), ojca rodziny i działacza katolickiego, męczennika II wojny światowej. Odmówił on złożenia przysięgi na wierność Hitlerowi.

Mszy beatyfikacyjnej w miejscowej katedrze przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato.

Mayr-Nusser został w 1934 roku wybrany na przewodniczącego Akcji Katolickiej w niemieckojęzycznej części archidiecezji Trydent. Spotkania organizacji odbywały się potajemnie, bo nie były tolerowane przez władze. Przyszły błogosławiony zaangażował się też w działalność charytatywną niosąc pomoc najuboższym mieszkańcom tego rejonu. Podejmował jednocześnie starania o dialog między skonfliktowanymi społecznościami włosko- i niemieckojęzyczną na pograniczu.

Od sierpnia do grudnia 1939 roku pełnił służbę wojskową na Sardynii. Kiedy wrócił, w Europie trwała już wojna, a mieszkańcy Południowego Tyrolu musieli dokonać wyboru: albo zgodzić się na pełną italianizację albo - jeśli nie chciało się zrezygnować z języka niemieckiego i kultury, trzeba było przyjąć obywatelstwo niemieckie i przenieść się na teren Trzeciej Rzeszy.

Większość mieszkańców pozostała, wśród nich Josef Mayr-Nusser.

Po upadku Mussoliniego, gdy Niemcy zajęli północne Włochy, Mayr-Nusser został wcielony do oddziałów SS i wysłany do obecnych Chojnic na Pomorzu. Gdy ze względów religijnych odmówił złożenia przysięgi na wierność Hitlerowi, został uwięziony i był torturowany. Następnie postawiono go przed sądem w Gdańsku, który skazał go śmierć. Wysłano go do Dachau, dokąd nie dojechał, ponieważ zmarł w drodze w lutym 1945 roku z powodu maltretowania, choroby płuc i głodu.

Jego proces beatyfikacyjny trwał 26 lat. W zeszłym roku papież Franciszek zatwierdził dekret o jego męczeństwie.

Błogosławiony został za to, że powiedział "tak" Chrystusowi i "nie" Hitlerowi - podkreśliło Radio Watykańskie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  1°C Poniedziałek
  noc
  0°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »