24 marca w 5 krakowskich kościołach rozpocznie się 2. odsłona inicjatywy pod hasłem: "24 godziny dla Pana". To odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, by jedną dobę przed IV niedzielą Wielkiego Postu poświęcić na sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania.
Pięć wybranych kościołów zlokalizowanych jest w pięciu punktach miasta. Są to: parafia św. Brata Alberta (os. Dywizjonu 303), bazylika oo. franciszkanów (pl. Wszystkich Świętych), parafia Matki Bożej Różańcowej (ul. Nowosądecka 41), kościół Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (ul. Misjonarska) oraz kościół św. Wojciecha (Rynek Główny).
24 i 25 marca czuwania animować będą poszczególne krakowskie duszpasterstwa akademickie. W większości kościołów wydarzenie otworzą nabożeństwa pokutne, które w parafii św. Brata Alberta poprowadzi bp Grzegorz Ryś, u franciszkanów - bp Damian Muskus, a w parafii MB Różańcowej - bp Jan Zając. Z kolei w kościele NMP z Lourdes "dobę dla Pana" rozpocznie Msza św., której przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski.
Metropolita krakowski skierował też do wiernych specjalny list zapraszający do udziału w tej formie modlitwy. "Zachęcam gorąco, by na wielkopostnych drogach przygotowań do świętowania wydarzeń paschalnych znaleźć czas na duchowe zatrzymanie się, by przystąpić do sakramentu pokuty i wziąć udział w celebracjach, które będą miały miejsce w wyznaczonych kościołach" - napisał.
Podczas doby odbywać się będą adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa uwielbienia, nabożeństwa pokutne, medytacje nad słowem Bożym. Odmawiane też będą Różaniec bądź Koronka do Bożego Miłosierdzia. Co najważniejsze - przez całe 24 godziny w świątyniach uczestniczących w inicjatywie będzie można przystąpić do sakramentu pokuty, a w wyznaczone godziny dyżur będą pełnić misjonarze miłosierdzia.
"To jedna z najważniejszych inicjatyw pastoralnych papieża Franciszka, który podkreśla, że sakrament pokuty ma zająć centralne miejsce w duchowości chrześcijańskiej. I w tym wydarzeniu Kościół celebruje go we wspólnocie" - mówi bp Ryś na filmiku zamieszczonym na kanale Profeto.pl w serwisie YouTube, zachęcając do głębokiego przeżycia tych 24 godzin modlitwy. Jak zaznacza, to dobry sposób, by to, czego Kościół doświadczył w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, było trwałym dziedzictwem.
Szczegółowy program i opis krakowskiej "doby dla Pana" można znaleźć na: www.24hdlapana.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.