"Rodzina oparta na związku kobiety i mężczyzny i otwarta na życie wciąż jest dobrą nowiną dla świata"

O wartości rodziny przypomniał Franciszek w liście na IX Światowe Spotkanie Rodzin, które w dniach 21-26 sierpnia 2018 odbędzie się w Dublinie pod hasłem: „Ewangelia rodziny radością dla świata”. Papież zaproponował, by przygotowaniom do tego wydarzenia towarzyszyła pogłębiona refleksja nad jego adhortacją apostolską „Amoris laetitia”, która jest podsumowaniem dwóch Synodów Biskupów o rodzinie.

Swą refleksję rozpoczął od zadania dwóch pytań: czy Ewangelia nadal jest radością dla świata i czy rodzina wciąż jest dobrą nowiną dla świata. Odpowiadając na nie twierdząco, Ojciec Święty wyraził przekonanie, że wypływa to z planu Bożego i „tak” Boga powiedzianego dla związku kobiety i mężczyzny, otwartego na życie we wszystkich jego fazach. Podkreślił, że rodzina to „tak” wypowiedziane przez Boga będącego Miłością i tylko wychodząc od miłości jest ona w stanie okazywać, rozpowszechniać i na nowo rodzić miłość Boga w świecie.

„Bez miłości nie można żyć jako dzieci Boże, jako małżonkowie, rodzice i bracia” – wskazał papież, zachęcając mężów i żony, by często pytali samych siebie, czy żyją w miłości i dla miłości. Zauważył, że konkretnie oznacza to, by dawać się drugiemu, przebaczać, nie tracić cierpliwości, szanować się nawzajem. Przypomniał zarazem, że życie rodzinne mogłoby być o wiele lepsze, gdybyśmy pamiętali codziennie o trzech ważnych słowach: proszę, dziękuję, przepraszam.

Franciszek wskazał w swym liście, że codziennie doświadczamy swej kruchości i słabości, dlatego też zarówno rodziny, jak i duszpasterze potrzebują odnowionej pokory, która ukształtuje w nich pragnienie towarzyszenia, rozeznawania i integrowania wszystkich ludzi dobrej woli. „Marzy mi się Kościół wychodzący do ludzi, a nie będący sam dla siebie punktem odniesienia; Kościół, który nie mija z oddali ran człowieka; Kościół miłosierny, który obwieszcza serce objawienia Boga będącego Miłością, która jest miłosierdziem. Właśnie to miłosierdzie czyni nas nowymi w miłości. A przecież wiemy, jak bardzo chrześcijańskie rodziny są miejscami miłosierdzia i jego świadkami” – napisał papież w liście na przyszłoroczne Światowe Spotkanie Rodzin. Zachęcił, by jego wskazówki zawarte w tym dokumencie stały się pomocą na drodze wewnętrznej pielgrzymki ku wydarzeniu w stolicy Irlandii.

Prefektowi Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia Franciszek powierzył zadanie wcielania w praktykę nauczania „Amoris laetitia”, które zachęca rodziny, by były w drodze na to wewnętrzne pielgrzymowanie, ukazujące autentyczne życie.

Inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin był św. Jan Paweł, który pierwsze takie wydarzenie zwołał do Rzymu w dniach 8-9 października 1994 w ramach trwającego wówczas Międzynarodowego Roku Rodziny, ogłoszonego przez ONZ. Przewodniczył on osobiście trzem pierwszym tego rodzaju zgromadzeniom, które wówczas nosiły nazwę Światowych Spotkań Rodzin z Ojcem Świętym: w latach 1994, 1997 (Rio de Janeiro) i 2000 (Rzym), nie mógł już natomiast udać się na IV spotkanie w Manili w styczniu 2003. Odtąd noszą one obecną nazwę. Kolejne spotkania odbyły się w latach 2006 (Walencja), 2009 (Miasto Meksyk) i 2012 (Mediolan) - za pontyfikatu Benedykta XVI oraz w 2015 w Filadelfii - z udziałem Franciszka.

Czytaj także:

O "Amoris Laetitia" już bez kontrowesji
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  1°C Sobota
  rano
  5°C Sobota
  dzień
  6°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  wiecej »