Dwie wystawy - plakatu jazzowego i okładek płyt z serii Touchstones pochodzących z monachijskiej wytwórni płytowej ECM Records - można oglądać w Kaliszu. Ekspozycje przygotowano z okazji rozpoczynającego się w piątek 36. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych.
Na pierwszej z wystaw pokazano okładki do płyt artystów wpisujących się w historię światowego jazzu, takich jak m.in. Keith Jarret, Jan Grabarek, Chick Corea, Pat Metheny, Paul Bley, John Abercrombie, Charles Lloyd, Jack DeJohnette, Bill Frissel, Ravi Shanker, Tomasz Stańko. ECM słynie z wydawania muzyki jazzowej na bardzo wysokim poziomie. Oprawa plastyczna płyt, często wykorzystująca fotografię artystyczną, nie odbiega jakością od muzyki. Udział w przygotowaniu tej wystawy wziął m.in. Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.
Druga z ekspozycji składa się z ponad 20 plakatów z kolekcji Krzysztofa Dydo. Jak powiedział Dydo, liczba imprez muzycznych w Polsce jest imponująca. Wiele z nich (Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, festiwale w Zamościu, Chorzowie, Zabrzu i Kaliszu) ma nawet kilkudziesięcioletnią tradycję.
"Prezentowane na wystawie plakaty pochodzą z różnych imprez związanych z muzyką jazzową, a ich autorami są wyłącznie polscy artyści. Różnorodność w traktowaniu tego rodzaju muzyki i indywidualność interpretacji plastycznej tematów stworzyły wyjątkowo bogaty wachlarz rozwiązań graficznych" - mówi Dydo, który od prawie 25 lat prowadzi w Krakowie znaną na świecie Galerię Plakatu.
Wystawę okładek można oglądać do końca listopada. Ekspozycja plakatów będzie czynna do końca roku.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.