Chrześcijaństwo to wyjście Boga ku człowiekowi

Papież podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest ideologią, ani systemem filozoficznym, ale pielgrzymką wiary.

Chrześcijaństwo opiera się na wyjściu Boga ku człowiekowi, na poszukiwaniu Boga wobec nas - powiedział papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie Ojciec Święty nawiązał do 15 rozdziału 1 Listu św. Pawła do Koryntian. 

Papież podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest ideologią, ani systemem filozoficznym, ale pielgrzymką wiary, która wychodzi od śmierci Jezusa za nasze grzechy, zmartwychwstania trzeciego dnia, a następnie ukazania się Piotrowi oraz Dwunastu. TŁUMACZENIE: 
„Godzenie się z tym, że Chrystus umarł, i umarł ukrzyżowany, nie jest aktem wiary, to wydarzenie historyczne. Natomiast jest nim wiara, że zmartwychwstał. Nasza wiara rodzi się w Poranek Wielkanocny.” 

Ojciec Święty wskazał, że chrześcijaństwo jest nie tyle naszym poszukiwaniem wobec Boga, ile raczej poszukiwaniem Boga względem nas. TŁUMACZENIE: 
„W poranek wielkanocny możemy uczynić tak, jak te osoby, o których mówi nam Ewangelia: pójść do grobu Chrystusa, zobaczyć odwalony wielki kamień i pomyśleć, że Bóg dokonuje dla mnie, dla nas wszystkich, nieoczekiwanej przyszłości.” 

Papież dodał, że bycie chrześcijaninem oznacza nie wychodzenie od śmierci, lecz od miłości Boga względem nas, który pokonał naszego śmiertelnego wroga.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jan Roncalli
  19.04.2017 16:17
  Chciałbym za szybko i za wiele, czy nawet czegoś co wydaje się niemożliwe. Szatan też przeciwko mnie to wykorzystuje. Dzisiaj nad ranem stwierdził, że pewnie w Niedzielę Miłosierdzia wydarzy się coś czego ja oczekuję, ponieważ w poniedziałek są moje urodziny i uroczystość św. Wojciecha. Poza tym jest stulecie rewolucji w Rosji więc jej nawrócenie powinno mieć swoje wyraźne efekty np. w postaci ogłoszenia restauracji sprawiedliwych relacji społecznych. Takim chyba będzie jednak najprawdpodobniej przeżycie nocy ciemnej do czego jak uważam Bóg mnie przygotowuje i wytrwanie w wierze.
 • Jan Roncalli
  19.04.2017 20:24
  1. Ktoś prosił mnie o wyjaśnienie czym miałaby być trój-relacyjność Osób Boskich. Bazyli Wielki i Hilary z Poitiers nazwali relacje osobowe w Trójcy trój-subsystentnymi co do Osób we współ-substancjalności natury co sugerowałoby, że Jedność w Trynitarności i Trynitarność w Jedności (za Deum verum) przejawia się w istocie Boga, którą poza Istnieniem Osób w Trójcy jest Miłość względem Osób w Trójcy, stworzenia i w Sakramentach. Podsumowując można stwierdzić, że Biblia Poznańska poprawnie wskazuje na jedność Niestworzonej Osoby Zrodzonej Chrystusa jako Jahwe w kontekście Jego przed-wieczności jako myśli myślącej samą siebie czy Słowa istniejącego samo przez się (wg Prologu Ewangelii wg św. Jana) i stwarzającego świat i byty w świecie, których Bóg jest sprawcą i stwórcą wszystkiego we wszystkich (za św. Pawłem), a Duch Święty jako trzecia Osoba w Trójcy unifikuje relacje osobowe. 2. Miałem pewien dylemat co do przebóstwienia. Szatan próbował wmówić mi, że jest możliwe podniesienie człowieka nie tylko co do zjednoczenia woli, ale co do zjednoczenia natury z Bogiem, czyli, że niejako Bóg mógłby zstąpić na ziemię w konkretnej osobie zastępując jej byt swoim, wchłaniając go za jej wyraźnie wyrażoną wolą dla zbawienia ludzi i okazania chwały, łaski itd. Na modlitwie wspólnotowej odczułem kiedyś coś takiego jakby demony były na zewnątrz kaplicy i nie mogły się do niej przedostać, potem poczułem wyraźne przynaglenie, żeby podejść do koleżanki i nałożyć na nią ręce żeby ją uzdrowić czego akurat nie uczyniłem (potem okazało się że na następny dzień przyjąłem bez rozgrzeszenia świętokradczo komunię o czym dowiedziałem się dopiero niedawno), a potem ustami kolegi wypowiedział się Ktoś kogo zidentyfikowałem jako Matkę Boską, która po węgiersku pouczyła mnie, że noszone przeze mnie jeszcze wtedy w kieszeni, a nie na szyi Szkaplerz i Cudowny Medalik nie są biżuterią co potem odczytałem jako odniesienie także do daru z Katastrofy Smoleńskiej dla MB Częstochowskiej i ochronę przed szatanem i masonerią, a w 2015 r. na modlitwie wstawienniczej usłyszałem, że zaufanie Bogu pomoże mi zostać Rycerzem Chrystusowym co w X 2016 r. ktoś wykorzystał w celu pokazania mi teologii Wikariusza Chrystusowego w osobie króla. Odczytałem to w ten sposób, że humanizm integralny musi oznaczać przebóstwienie każdej sfery życia człowieka także polityki czego potwierdzeniem jest zjednoczenie się z wolą Boga sprzed powołania króla nad Izraelem.
 • Stanisław_Miłosz
  20.04.2017 00:30
  Papież Franciszek: „Godzenie się z tym, że Chrystus umarł, i umarł ukrzyżowany, nie jest aktem wiary, to wydarzenie historyczne. Natomiast jest nim wiara, że zmartwychwstał. Nasza wiara rodzi się w Poranek Wielkanocny.”

  Ja jednak będę obstawał przy twierdzeniu, że również (również!) zmartwychwstanie jest wydarzeniem historzycznym. A materialnym dowodem, jeśli komuś nie wystarczają spisane w ewangeliach świadectwa świadków tych wydarzeń historycznych, są Całun Turyński, (niedawno rozpoznana) Chusta z Manopello, płótna z Oviedo. Czy inne relikwie jak np. czasza pucharu z Ostatniej Wieczerzy, porozdzielane na części drzewo z krzyża są "z epoki" naukowo nie sposób przesądzić, ale te wymienione z pewnością. Nauka w chęci zakwestionowania ich autentyczności jest bezradana. Mogły "powstać" tylko w okolicznościach Zmartwychwstania, realnego zdarzenia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  8°C Poniedziałek
  dzień
  8°C Poniedziałek
  wieczór
  6°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  wiecej »