Rosyjskie wydanie magazynu "Forbes" opublikowało w czwartek ranking najbogatszych ludzi biznesu 2017 r. w Rosji. Ogółem wartość majątku 200 najzamożniejszych z nich w porównaniu z r. 2016 wzrosła o 100 mld dolarów. Na liście znalazło się 12 nowych miliarderów.
Ranking drugi rok z rzędu otwiera Leonid Michelson. Wartość jego majątku w 2017 roku wzrosła w porównaniu z 2016 r. o 4 mld dolarów i wynosi 18,4 mld dolarów. Michelson jest współwłaścicielem największej po Gazpromie firmy produkującej gaz - spółki Nowatek. Rosyjskie media zaznaczają, że poważnym udziałowcem firmy jest Giennadij Timczenko, przyjaciel prezydenta Władimira Putina; od momentu zakupu akcji przez Timczenkę koncern zaczął się rozwijać w błyskawicznym tempie. 61-letni Michelson posiada również 34 proc. akcji holdingu chemicznego Sibur (partnerem w holdingu jest także Timczenko).
Drugie miejsce na liście, awansując o 4 pozycje, zajął Aleksiej Mordaszow, przewodniczący zarządu koncernu Siewierstal. Jego majątek oszacowano na 17,5 mld dolarów. Miejsce trzecie należy do Władimira Lisina, właściciela Nowolipieckiego Kombinatu Metalurgicznego, którego aktywa są warte 16,1 mld dolarów.
Najbardziej wzrosła wartość majątku Arkadija Rotenberga, właściciela koncernu Strojgazmontaż; Rotenberg awansował o 36 pozycji i obecnie plasuje się na 39. miejscu. Wartość jego majątku w ciągu roku wzrosła o 2,6 mld dolarów.
W tym roku próg wejścia na listę był najwyższy z dotychczasowych i wyniósł 500 mln dolarów - podaje "Forbes". W ubiegłym roku było to 350 mln dolarów. Łączna wartość majątku dwustu najzamożniejszych biznesmenów w porównaniu z 2016 r. zwiększyła się o 100 mld dolarów i wynosi 460 mld dolarów.
Jak podaje "Forbes", główną przyczyną wzrostu wartości majątków rosyjskich biznesmenów było umocnienie się rubla. Od 12 lutego 2016 do 17 lutego 2017 ("Forbes" brał pod uwagę notowania giełdowe poszczególnych spółek za ten okres) kurs rubla wzrósł o 38 proc. (z 79,11 rubla do 57,15 rubla za dolara). Na wzrost wartości majątków miała również wpływ dobra koniunktura na rynku surowcowym, przede wszystkim w sektorze metalurgicznym.
Wzrosła też liczba miliarderów - z 77 do 96. Na liście 200 najbogatszych biznesmenów Rosji, tak jak w ubiegłym roku, znalazły się trzy kobiety.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.