Papieża w Egipcie podejmują też katolicy. Jest ich stosunkowo niewiele, od 200 do 300 tys. Franciszek spotka się z nimi jutro.
Zwierzchnik katolickiego Kościoła koptyjskiego zauważa, że Egipcjanie przyjmują Franciszka z wielką wdzięcznością. Decydując się na przyjazd pomimo zagrożenia i niedawnych ataków, wysyła on bowiem w świat jasne przesłanie, że Egipt trzeba wspierać.
Patriarcha Ibrahim Isaac Sidrak podkreśla, że kraj ten potrzebuje przemian. Wielu się temu sprzeciwia. Trwająca na uczelni Al-Azhar konferencja pokojowa jest ważnym krokiem naprzód, ale nie można na tym poprzestać – podkreśla katolicki patriarcha.
„Nie mogę przewidzieć, jakie będą konsekwencje tej konferencji. Mogę sobie jedynie życzyć, aby był to punkt wyjścia dla wielu innych działań, dla konkretnych przemian, a nie tylko kolejnych konferencji. Sama konferencja nie da nam pokoju. To musi być punkt wyjścia. Wszyscy, którzy w tej konferencji uczestniczą, apelują do świata, do tych, którzy miłują pokój, by podjęli współpracę, by nas wspierali. Mam więc nadzieję, że w ślad za nią pójdą inne konkretne kroki” – powiedział Radiu Watykańskiemu patriarcha Sidrak.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.