Reklama

Wojsko gotowe na zwiększenie kontyngentu

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor zapewnił w środę w Szczecinie, że armia jest przygotowana do zwiększenia polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.

Reklama

Generał Gągor przypomniał, że Polska do niedawna utrzymywała poza granicami kraju kontyngenty liczące łącznie 3,5 tys. żołnierzy.

"Wycofaliśmy 350 żołnierzy z Syrii. Wycofujemy 500-osobowy kontyngent z Libanu, 300-osobowy z Czadu. Automatycznie obniży się poziom naszego zaangażowania do ok. 2400 żołnierzy. Powrót do poprzedniego poziomu zaangażowania nie powinien być dla 100 tys. armii wielkim wyzwaniem" - powiedział szef SGWP.

Dodał, że będzie cieszył się z każdej decyzji o zwiększeniu liczebności kontyngentu, bo "zwiększy to nasze możliwości utrzymania struktur bezpieczeństwa i przyspieszy wyjście naszych wojsk z Afganistanu". W misji ISAF w tym kraju służy obecnie ok. 2 tys. polskich żołnierzy, kolejnych dwustu gotowych do przemieszczenia się w rejon operacji przebywa w kraju w ramach strategicznego odwodu.

We wtorek premier Donald Tusk rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Amerykański prezydent prosił, aby Polska, wspólnie z innymi państwami europejskimi, "uzupełniła dodatkowy kontyngent" żołnierzy, którzy zostaną wysłani do Afganistanu - poinformował Tusk. Rzecznik rządu Paweł Graś mówił w środę rano w TOK FM, że prawdopodobnie Polska wyśle w przyszłym roku do Afganistanu dodatkowych 600 żołnierzy; kolejnych 200 będzie znajdować się w rezerwie w kraju.

Pytany o strategię polskiego zaangażowania w Afganistanie gen. Gągor powiedział, że istotne jest wspieranie budowy afgańskich sił bezpieczeństwa. "Będziemy zwiększać liczebność tzw. OMLT-ów, czyli pododdziałów szkoleniowo-doradczych, w których służą poza polskimi również żołnierze afgańscy oraz tzw. POMLT-ów, gdzie służy i szkoli się miejscowa policja" - wskazał.

Generał przypomniał, że w prowincji Ghazni, gdzie działają Polacy, planowane jest wyszkolenie takiej liczby afgańskich pododdziałów wojska i policji, by w ciągu kilku lat zacząć przekazywać lokalnym władzom odpowiedzialność za poszczególne dystrykty, podobnie jak robiono to podczas misji w Iraku. Szef SGWP dodał, że szacuje się, iż władze afgańskie przejmą odpowiedzialność w swoim kraju w ciągu trzech do pięciu lat.

Gen. Gągor przebywa w Szczecinie na naradzie dowódców wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz dyrektorów departamentów Ministerstwa Obrony Narodowej na temat funkcjonowania jednostek wojskowych w warunkach pełnego uzawodowienia armii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama