Ceremonia zapalenia świec chanukowych odbędzie się 15 grudnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent RP Lech Kaczyński zainicjował zwyczaj zapalania świec chanukowych przez Głowę Państwa.
W ceremonii będą uczestniczyć Prezydent RP Lech Kaczyński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka oraz przedstawiciele organizacji żydowskich. Początek o godz. 17.00
Chanuka to święto obchodzone na pamiątkę zbrojnego powstania Judy Machabeusza w 165 r. p.n.e., skierowanego przeciw Seleucydom, którzy okupowali Palestynę, niszcząc m.in. Świątynię i narzucając Żydom helleński politeizm. Powstanie zakończyło się zwycięstwem Judy Machabeusza, zdobyciem Jerozolimy i ponowną konsekracją Świątyni. Nazwa "chanuka" została nadana dla upamiętnienia faktu, że żydowscy wojownicy odpoczęli - hebr. "chanu" - zakończywszy walkę. Miało to miejsce w dniu 25 miesiąca Kislew.
Zgodnie z opowieścią, w ruinach Świątyni Hasmonejczycy - ród, z którego pochodził Juda Machabeusz - znaleźli tylko jedną ampułkę z nienaruszoną pieczęcią kapłana, zawierającą czystą oliwę, która mogłaby służyć do zapalenia świecznika świątynnego. Tak znikoma ilość mogła wystarczyć na zaświecenie menory najwyżej przez jeden dzień, a trzeba było ich ośmiu, aby móc przygotować świeżą, rytualnie czystą oliwę. Mimo, że było jej tak niewiele, świecznik płonął bez przerwy przez cały czas, kiedy to było potrzebne.
Podczas święta Żydzi czczą cud, którego dokonał Bóg - maleńka ilość oliwy wystarczyła w Świątyni aż do czasu wytłoczenia nowej.
Chanukę obchodzi się poprzez śpiewanie pieśni pochwalnych, czytanie halelu, naukę i zapalanie świec. Na pamiątkę cudu w Świątyni zapala się w domach światła w ośmioramiennej chanukiji, świeczniku służącym wyłącznie temu obrzędowi. Każdego dnia Święta Świateł o zachodzie słońca zapala się kolejną, coraz większą ilość świeczek - pierwszego dnia jedną, drugiego dwie itd., odmawiając przypisane temu świętu błogosławieństwa oraz śpiewając "Maoz cur" (hebr. "Twierdza ze skały"). Jest to hymn z XIII wieku głoszący, że w każdym stuleciu Bóg doświadcza wiernych i poddaje ich cierpieniom, lecz jednak wybawia ich od prześladowań ze strony wrogów.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.