Niedawno ujawniony skandal pedofilii i nadużyć seksualnych w irlandzkim Kościele będzie tematem piątkowego spotkania Benedykta XVI z biskupami z tego kraju. O rozmowie, która odbędzie się z inicjatywy papieża, poinformował w poniedziałek rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
Odnosząc się do wcześniejszych prasowych doniesień na temat takiego nadzwyczajnego spotkania, ksiądz Lombardi oświadczył: "Mogę potwierdzić, że Ojciec Święty zaprosił kardynała Seana Brady, przewodniczącego konferencji irlandzkiego episkopatu, i arcybiskupa Dublina Diarmuida Martina na 11 grudnia w celu zapoznania się z bolesną kwestią w Kościele Irlandii i dokonania jej oceny w związku z niedawną publikacją raportu komisji (sędzi Yvonne) Murphy".
Watykański rzecznik ogłosił, że w spotkaniu udział wezmą również przedstawiciele urzędów Kurii Rzymskiej oraz nuncjusz apostolski w Irlandii.
Wspomniany raport przyniósł dramatyczny opis procederu seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży z Dublina w ostatnich dziesięcioleciach. Skandal ten był przez cały ten czas tuszowany przez irlandzki Kościół, który - jak wynika ze sprawozdania - nie reagował nawet w drastycznych przypadkach.
Przypomina się, że już na początku swego pontyfikatu, w 2006 roku, zwracając się do biskupów Irlandii, Benedykt XVI wygłosił najbardziej stanowcze przemówienie na temat skandalu pedofilii w Kościele. Przyjmując irlandzkich hierarchów w Watykanie, powiedział między innymi: "Rany, spowodowane przez takie czyny, sięgają głęboko, a pilnym zadaniem jest odbudowa zaufania tam, gdzie zostało ono zniszczone".
Papież dodał, zwracając się do irlandzkich biskupów: "W podejmowanych przez was skutecznych działaniach, by stawić czoło temu problemowi, ważne jest, by ustalić prawdę o tym, co stało się w przeszłości, i poczynić wszystkie konieczne kroki, by nie dopuścić do tego, aby to się powtórzyło, by zapewnić pełne poszanowanie zasad sprawiedliwości, a nade wszystko, by przynieść wsparcie ofiarom oraz wszystkim dotkniętym przez te skandaliczne zbrodnie".
W czerwcu tego roku zaś, według doniesień włoskiej prasy, Benedykt XVI postawił ultimatum biskupom Irlandii, nakazując im ustalenie prawdy na temat 60 lat nadużyć i seksualnego wykorzystywania w katolickich placówkach oświatowych w tym kraju.
Kardynał Sean Brady i arcybiskup Martin po czerwcowej poufnej rozmowie z papieżem przyznali, że instytucje Kościoła "poniosły klęskę w sferze obrony dzieci i zapobieganiu nadużyciom seksualnym, fizycznym i emocjonalnym" - ujawnił dziennik "Il Giornale".
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.