Potrzebna jest stała ofiarność Rodziny Radia Maryja, aby nasza rozgłośnia mogła skutecznie ewangelizować - głosi komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja przesłany do naszej redakcji po uroczystościach 18. rocznicy powstania rozgłośni, które odbyły się 5 grudnia w Toruniu.
KOMUNIKAT
Dnia 5 grudnia 2009 r. Zespół Wspierania Radia Maryja uczestniczył w Toruniu w uroczystości 18. rocznicy powstania Radia Maryja. W czasie przeżywania tej rocznicy Zespół spotkał się z o. Ryszardem Bożkiem – prowincjałem Redemptorystów, o. Zdzisławem Klafką – byłym prowincjałem Redemptorystów, o. Tadeuszem Rydzykiem – dyrektorem Radia Maryja oraz o. Janem Królem. Czas i miejsce spotkania były okazją do refleksji nad posługą Radia Maryja.
1. U początku posługi ewangelizacyjnej Radia Maryja - podczas naszej pielgrzymki do Stolicy Apostolskiej w 1995 r. - Jan Paweł II powiedział: „Myślę, że macie wiele do zrobienia w Polsce, wiele do zrobienia przez modlitwę codzienną, przez gruntowne pogłębienie wiary, przez wpływ na rodzinę, przez wpływ na młodzież. Ja Panu Bogu dziękuję codziennie za to, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja”. Dzisiaj z radością spoglądamy na minione lata. Opieka Maryi, aktywne zaangażowanie wielu ludzi, codzienny trud posługujących w rozgłośni – to wszystko wydaje i będzie wydawać błogosławione owoce. Dzięki obecności Radia Maryja w przestrzeni medialnej katolicy mogą nie tylko wyrażać swoje poglądy, ale przede wszystkim we wspólnocie bronić wiary i aktywnie uczestniczyć w dziele ewangelizacji.
2. Wśród bardzo ważnych obszarów naszej wspólnej aktywności znajduje się obrona krzyża. Radio Maryja swoją posługą pomaga wszystkim we wspólnotowym realizowaniu tego zadania. Dzisiaj znowu – za sprawą haniebnego postanowienia Trybunału w Strasburgu – wraca walka z krzyżem i obecnością tego znaku w naszym życiu. Krzyż ma dla nas naczelną wartość, przypomina Chrystusa, Zbawiciela i Jego miłość do wszystkich ludzi. Stanowi on też ważny element tożsamości kultury europejskiej. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim próbom zmierzającym do usuwania krzyża z naszego życia publicznego, usuwania tego, co jest znakiem, przy którym „Polska jest Polską, a Polak – Polakiem”. Radio Maryja i członkowie Rodziny naszej rozgłośni należą do aktywnych grup skutecznie broniących obecności krzyża w życiu publicznym.
3. Zaangażowanie w obronę życia człowieka należy od początku do priorytetów przesłania ewangelizacyjnego Radia Maryja. Obecnie niezwykle aktualnym tematem z tego zakresu jest parlamentarna dyskusja nad procedurą in vitro, która jest niezgodna z naturą człowieka i nieetyczna. Jest ona nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnej. Zespół Wspierania Radia Maryja z zadowoleniem stwierdza, że liczna grupa naukowców wystosowała apel do polskich parlamentarzystów, sprzeciwiając się procedurze in vitro i proponując w zamian naprotechnologię. Z satysfakcją stwierdzamy, że wśród inicjatorów i sygnatariuszy tego apelu znajduje się wiele osób publicznie określających się jako członkowie Rodziny Radia Maryja. Warto też zauważyć, iż o treści tego apelu informowało jedynie Radio Maryja oraz katolickie środki przekazu. Ważne argumenty za wdrożeniem apelu przez parlamentarzystów polskich zostały przemilczane przez inne media. Jest to kolejny dowód blokowania przez media publiczne i prywatne przekazu prawdy ogółowi społeczeństwa.
4. W listopadzie 2009 r. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbył się II Międzynarodowy Kongres na temat: „Media katolickie w świecie - szanse i zagrożenia”. Była więc szczególna okazja do przedstawienia i przedyskutowania problemów związanych z rozwojem i zagrożeniami mediów katolickich w świecie oraz porównania ich z sytuacją środków przekazu w Polsce. Tylko dzięki Radiu Maryja, Telewizji Trwam i Naszemu Dziennikowi społeczeństwo mogło poznawać w bezpośrednich przekazach przebieg i najważniejsze ustalenia tego Kongresu.
5. Już powyższe przykłady świadczą dobitnie o znaczącej roli i wysokiej randze Radia Maryja w Polsce i poza nią. Działalność naszej rozgłośni umacnia naszą wiarę, znacząco wspomaga naszą formację religijną i patriotyczną. Z tym większą radością włączamy się w dziękczynienie Panu Bogu i Matce Najświętszej za Radio Maryja. Trzeba nam również pamiętać, że to dzięki istnieniu tej rozgłośni można ujawniać i demaskować fałszowanie prawdy.
6. Dziękujemy kapłanom, osobom konsekrowanym i ludziom świeckim zaangażowanym w ewangelizację za pośrednictwem Radia Maryja za ich posługę w rozgłośni, za to, że każdego dnia słyszymy katolicki głos w naszych domach. Wyrażając wdzięczność w modlitwie, pamiętajmy też, ze nasza rozgłośnia utrzymuje się z naszych ofiar. Są one zawsze potrzebne, szczególnie zaś w tym okresie. Potrzebna jest stała ofiarność Rodziny Radia Maryja, aby nasza rozgłośnia mogła skutecznie ewangelizować.
W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja
Przewodniczący
prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki
Toruń 6 grudnia 2009 r.
Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:
Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki - przewodniczący
Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Bojarski
Prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak
Prof. dr hab. inż. Sylwester Kobielak
Dr hab. Mirosław Kozłowski
Prof. dr hab. Aleksander H. Krzymiński
Prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski
Prof. dr hab. Janina Marciak-Kozłowska
Prof. dr hab. Janina Moniuszko-Jakoniuk
Prof. dr hab. inż. Dominik Sankowski
Prof. dr hab. Kazimierz Tobolski
Prof. dr hab. Gabriel Turowski
Prof. dr hab. Zygmunt Zagórski
Dr inż. Antoni Zięba
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.