Znaczna liczba chrześcijan na świecie nie może w sposób swobodny wyznawać swojej wiary. Podkreśliło to międzynarodowe katolickie dzieło pomocy „Kirche in Not” (Kościół w Potrzebie) przy okazji obchodzonego 10 grudnia Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
Według eksperta „Kirche In Not” ds. praw człowieka, Bertholda Elstera, chrześcijanie stanowią ok. 80 proc. wszystkich prześladowanych ze względu na religię. Liczące ok. dwóch miliardów wiernych chrześcijaństwo jest pod względem liczby wyznawców największą religią świata. Dlatego - uważa Elster – inne religie oraz ugrupowania polityczne starają się ograniczyć przemocą jego wzrost.
Najbardziej chrześcijanie są obecnie prześladowani w Iraku, gdzie uważani są za wrogów przez wszystkie strony konfliktu. Ekstremiści zarówno szyiccy jak i sunniccy terroryzują i zastraszają chrześcijan, a ponieważ są oni mniejszością niemającą żadnej ochrony, stanowią również łatwy cel dla band kryminalistów. Przyszłość chrześcijaństwa w Iraku jest szczególnie zagrożona - podkreślił w Monachium ekspert ds. człowieka. Poinformował, że kraj, niegdyś zamieszkany przez ponad milion chrześcijan, w ciągu minionych lat opuściło ponad 750 tys. spośród nich.
Jednocześnie Elster zauważył, że zmalał ucisk wobec chrześcijan stosowany przez ideologie ateistyczne. Ma to związek z jednej strony z upadkiem komunizmu i otwarciem na Zachód krajów, które pozostały pod rządami komunistycznymi, zwłaszcza w Chinach. „Ten kraj, podobnie jak Kuba, musi w chwili obecnej walczyć z wieloma poważniejszymi wyzwaniami niż z religią” - stwierdził ekspert „Kirche in Not”.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.