Ks. Andrzej Józwowicz, nowy nuncjusz w Rwandzie, przyjął sakrę biskupią w bazylice katedralnej w Łowiczu. Głównym konsekratorem był kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Papież Franciszek wyniósł ks. prał. A. Józwowicza, ostatnio radcę prawnego nuncjatury w Moskwie, do godności arcybiskupa ze stolicą tytularną w Lauriaco. Nominacja została ogłoszona 18 marca 2017 roku.
27 maja arcybiskup nominat przyjął sakrę biskupią w bazylice katedralnej w Łowiczu. Mimo że pracował poza granicami kraju, formalnie pozostawał kapłanem diecezji łowickiej, stąd wybór miejsca święceń.
Główny szafarzem był kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Współkonsekratorami - abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, i bp Andrzej Franciszek Dziuba, ordynariusz łowicki. Wśród przybyłych na święcenia biskupów był m.in. abp Samir Nassar, maronicki arcybiskup Damaszku. Liturgię sprawowano po łacinie i po polsku. Wśród wiernych był marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Widniejące w herbie abp. Józwowicza motto: "Caritas numquam excidit" (Miłość nigdy nie ustaje) pochodzi z Hymnu o miłości z 1 Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian.
Abp Andrzej Józwowicz urodził się w Boćkach (diecezja drohiczyńska) 14 stycznia 1965 roku. Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Został wyświęcony na prezbitera 24 maja 1990 r., przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa. W seminarium uzyskał stopień magistra teologii.
Jako neoprezbiter został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii Opieki Matki Bożej w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki kapłańskie, wspierany przez doświadczonego proboszcza ks. Jerzego Czarnotę.
Po utworzeniu diecezji łowickiej 25 marca 1992 r., został skierowany na studia specjalistyczne do Rzymu przez bp. Alojzego Orszulika, pierwszego ordynariusza diecezji. Studiując na wydziale Utriusque Iuris Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, w 1995 r. rozpoczął równoległe studia i formację w Papieskiej Akademii Kościelnej - "kuźni przyszłych dyplomatów" Stolicy Apostolskiej.
W czerwcu 1997 r. uzyskał tytuł doktora obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Od 1 lipca tegoż roku rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno na placówkach w Mozambiku, Tajlandii, na Węgrzech, w Syrii, Iranie, a ostatnio w Federacji Rosyjskiej.
Posługuje się językami: włoskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i portugalskim. Jest prałatem honorowym Jego Świątobliwości, a od 2009 r., także kanonikiem gremialnym Katedralnej Kapituły Łowickiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.