Skomponowany z 34 komputerowych pikseli symbol serca, z dolną połową w kolorze czarnym, a górną w kolorowe pionowe pasy, będzie znakiem graficznym Katowic jako miasta ubiegającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.
Jak poinformowała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach dyrektor projektu ESK Katowice 2016 Agnieszka Kloryga, która objęła to stanowisko w ostatnich dniach, logo w kampanii promocyjnej na rzecz wyboru tego miasta będzie uzupełniało hasło: "Katowice - tu się tworzy".
Jak wskazywali w czwartek przedstawiciele władz Katowic, logo autorstwa Wojciecha Janickiego z poznańskiej ASP, może kojarzyć się z węglem, z którego wyrastają wieżowce miast regionu, ze starą grą komputerową, z różnorodnością aglomeracji katowickiej, z wielością wydarzeń kulturowych, jak i - wreszcie - "z kulturalnym sercem Europy".
Logo i hasło będą zewnętrznymi elementami starań Katowic o tytuł ESK. O tym, że Katowice będą ubiegać się o ten tytuł, rada miasta zdecydowała we wrześniu. Od tego czasu Katowice m.in. powołały na dyrektora artystycznego projektu filozofa prof. Tadeusza Sławka, poprosiły też kilkanaście osobistości ze świata nauki i kultury o udział we wspierającej go radzie programowej.
Rada w pierwszych miesiącach 2010 r. ma przedstawić ramowy plan konkursowych przygotowań. Koordynować je będzie powołane w ostatnich tygodniach biuro projektu. Kloryga - jako jego szefowa - rozpoczęła już budowę kilkunastoosobowego zespołu, w skład którego wejdą m.in. specjaliści w kwestiach kreowania wizerunku, projektów unijnych, organizacji imprez i współpracy z twórcami.
"Wrocław, Poznań, Warszawa, Gdańsk mają mnóstwo imprez, pięknych zabytków, ogromny potencjał, ale ludzie tam już przyjeżdżają. Nam ten tytuł jest potrzebny m.in., () by przekonać, że do nas też warto przyjechać - że jesteśmy w trakcie zmian i jesteśmy w stanie zmienić pewien rodzaj negatywnego wizerunku; pokazać, że tutaj się tworzy" - mówiła w czwartek Kloryga.
Jak zaznaczyła, chęć zaangażowania w koordynowany przez Katowice projekt ESK zgłosiły już m.in. niektóre miejskie i regionalne instytucje kultury, inne ościenne i dalsze śląskie oraz zagłębiowskie miasta, a także zrzeszający je Górnośląski Związek Metropolitalny.
W najbliższych dniach Kloryga zamierza rozmawiać z ich przedstawicielami, określając zasady i zakres współpracy. Jak wyjaśniła, zależy jej m.in. na wspieraniu promocyjnym lub ew. organizacyjnym istniejących imprez, współtworzących markę Katowic i całej aglomeracji oraz działaniach aktywizujących mieszkańców regionu.
To efekt przytaczanych przez media sond prowadzonych wśród mieszkańców, z których większość sceptycznie ocenia szanse katowickiego projektu ESK, mimo np. że na przygotowania miasto zaplanowało w przyszłorocznym budżecie 4,3 mln zł. Zdaniem Klorygi, rzecz w konsekwentnej edukacji prowadzącej do wypracowania przekonania, że kultura to nie instytucje, lecz sami ludzie i ich świadomość.
Choć nie wiadomo jeszcze, na co dokładnie przeznaczone będą zarezerwowane przez miasto pieniądze, Kloryga podkreślała, że nie mogą to być jedyne środki na projekt ESK. Zastrzegła jednak, że do przygotowania dobrych imprez potrzebne są też infrastruktura i dobre pomysły - wraz z chęciami. "Ufam, że uda nam się przekonać mieszkańców Katowic, regionu, że możemy wspólnie coś zrobić" - dodała.
Przedstawiciele władz Katowic uważają, że nawet jeśli miasto nie zdobędzie tytułu ESK, przed 2016 r. i tak powstaną m.in. nowe siedziby Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Imprezy i działania związane z ubieganiem się o tytuł mają natomiast wpłynąć na sposób myślenia i życia mieszkańców Katowic i całej aglomeracji.
Wśród imprez, którymi Katowice i region zamierzają reklamować się w konkursie ESK, przedstawiciele biura wymieniali w czwartek m.in. festiwale Ars Cameralis, teatralne Interpretacje, ale też muzyczne Rawę Blues, Metalmanię, Nową Muzykę, Śląski Festiwal Jazzowy czy Off Festiwal. Szczegółowa lista imprez będzie jeszcze przygotowywana.
Na razie na początku przyszłego roku ruszyć ma strona internetowa www.2016katowice.eu. Jak mówiła Kloryga, jest ona przygotowywana m.in. na podstawie obserwacji najlepszych cech stron dotychczasowych miast kandydatów. Będzie dostępna w całości w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Konkurs na przyznanie polskiemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 minister kultury ogłosił w listopadzie. Tytuł ESK otrzymają w 2016 roku dwa miasta - polskie i hiszpańskie. Kandydaci przygotowują szczegółowy program obchodów, który oceni Komisja Selekcyjna. Nominacji miasta dokona minister kultury, a decyzję o przyznaniu tytułu podejmie Rada UE. Termin nadsyłania ofert miast mija 31 sierpnia 2010 r.
Agnieszka Kloryga to znana menedżerka kultury. Od kilkunastu lat prowadzi agencję artystyczną zajmującą się m.in. muzyką jazzową. Ostatnio organizowała koncerty Diany Krall, wcześniej - również w ramach cyklu "Jazz raz po raz" - ściągnęła do Polski wiele światowych gwiazd tego gatunku, m.in. Jana Garbarka czy Petera Cincottiego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.