Szczątki samolotu wojskowego, który rozbił się w środę, znaleziono na morzu, na 35 km od położonego na południu Birmy portowego miasta Launglon. Okręt uczestniczący w akcji poszukiwawczej wydobył trzy ciała: dwojga dorosłych i dziecka - podała birmańska armia.
O tym, że części rozbitego samolotu oraz ciała ofiar katastrofy "odnaleziono na morzu", władze birmańskie informowały już w środę, bezpośrednio po katastrofie.
Komunikat wydany przez czynniki wojskowe w czwartek i opublikowany na Facebooku potwierdza te informacje i dostarcza dokładnych danych na temat miejsca, gdzie znaleziono szczątki maszyny oraz ciała. Chodzi o obszar w południowo-wschodniej części Birmy, w prowincji Taninthayi położonej nad Morzem Andamańskim (w części północno-wschodniej Oceanu Indyjskiego).
Na pokładzie maszyny w chwili katastrofy znajdowało się 122 osoby, głównie żołnierze wraz z członkami swych rodzin.
Do katastrofy doszło w środę po południu.
"Łączność została utracona nagle, ok. godziny 13.35 (9.05 czasu warszawskiego)" - poinformował na Facebooku szef armii gen. Min Aung Klaing. Sprecyzował, że na pokładzie było 106 żołnierzy i członków rodzin, a także 14 członków załogi. "Trwa akcja poszukiwawcza i ratownicza przy udziale samolotów i okrętów wojennych" - dodał szef armii. Szczątki maszyny na morzu odnalazł jeden z okrętów.
Kontakt z samolotem utracono 29 minut po starcie, gdy przelatywał nad Morzem Andamańskim w pobliżu regionu Dawei. Wcześniej wystartował z miasta Myeik w południowej części kraju, gdzie znajdują się bazy wojskowe, skąd zabrał do Rangunu wojskowych i ich rodziny.
"Tego typu loty są organizowane dla rodzin wojskowych dwa razy w tygodniu. Sądzimy, że doszło do wypadku z powodów technicznych, pogoda była dobra" - podało źródło na lotnisku.
Chiński samolot Y-8-200F został kupiony w marcu 2016 roku i miał wylatanych 809 godzin. Transportował także 2,4 ton towarów. Maksymalnie może zabrać na pokład 200 osób.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.