Reklama

Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

Stajenka w zabytkowym tramwaju? Tak, już po raz trzeci Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na świąteczną przejażdżkę w towarzystwie bożonarodzeniowej ekspozycji. Świąteczny tramwaj pojedzie w dniach od 18 grudnia 2009 do 6 stycznia 2010 roku do Katowic, Chorzowa, Bytomia, Rudy Śląskiej, Zabrza i Sosnowca. Przejazd – bezpłatny.

Reklama

Pierwsza edycja „Świątecznej jazdy z Muzeum Śląskim”, czyli mobilnej wystawy zaaranżowanej w zabytkowym tramwaju poświęcona śląskiemu Bożemu Narodzeniu, odbyła się na przełomie 2008 i 2009 roku, druga podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych. Również i tym razem historyczny wagon tramwajowy będzie się przemieszczał przez miasta aglomeracji Górnego Śląska, zapraszając w ten sposób do odwiedzenia tego dodatkowego mobilnego oddziału Muzeum Śląskiego. Przygotowaną wewnątrz wystawę zwiedzimy na wybranych przystankach lub – dzięki przyłączeniu się do akcji KZK GOP – odbędziemy niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Modułowy rozkład jazdy przygotowany przez Tramwaje Śląskie S.A. znajdziemy na stronie www.muzeumslaskie.pl.

A co tym razem zwiedzający-pasażerowie zobaczą w świątecznym tramwaju? Specjalnie na tę okazję wyrzeźbioną w drewnie oryginalną szopkę autorstwa Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej koło Żarnowca. Postacie będą miały ponad metr wysokości, zaś drewniane zwierzęta będą na tyle duże aby dzieci mogły sobie zrobić na nich zdjęcie. Świąteczny nastrój stworzą także choinki przybrane tradycyjnymi ozdobami oraz reprodukcje archiwalnych fotografii i bożonarodzeniowych kartek pocztowych.

Dodatkowo każdy gość który odwiedzi tramwaj do Wigilii Bożego Narodzenia otrzyma mały upominek - torebkę z życzeniami i świątecznym siankiem.

Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy…” od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1.600 osób, podczas drugiej już 2.500. Muzeum Śląskie ma nadzieję, że tym razem przewiezie jeszcze więcej pasażerów.

***

„Śląskie Boże Narodzenie”

Boże Narodzenie – jedno z największych świąt chrześcijańskich nazywano na Śląsku Godami lub Godnymi Świętami. To czas niezwykły, pojawia się uroczysty wystrój domu, charakterystyczne dla tego okresu potrawy, rozbrzmiewają kolędy, panuje uroczysty nastrój. Wyjątkowe jest nasze zachowanie i postępowanie.

Dbamy, by w ten niezwykły czas nie zabrakło w domu ustrojonej choinki, odwiecznego symbolu życia. Pamiętamy, by na stole w wigilijny wieczór były postne potrawy, a pod obrusem siano. Śląskie dzieci wciąż oczekują prezentów od Dzieciątka.


Siła tradycji sprzyja trwałości wielu zwyczajów i praktyk towarzyszących tym dniom. Splatają się w nich relikty obrzędowości starożytnej z treściami współczesnymi, a wierzenia pogańskie żyją w doskonałej symbiozie z treściami chrześcijańskimi.


Właśnie na czas Godów przypada w przyrodzie moment zimowego przesilenia słonecznego, czyli następuje wydłużenie dnia kosztem nocy. Pojawia się zatem nadzieja na odrodzenie życia w przyrodzie, konieczne staje się zapewnienie urodzaju, pomyślności i szczęścia domowi i jego mieszkańcom w nadchodzącym nowym roku.


Niech więc i dziś spełniają się wszystkim życzenia, jak choćby te znane z powinszowań kolędników z okolic Pszczyny:

„…A jo wom winszuję panie gospodarzu z waszą panią i z waszymi domowymi, żyby wom się darzyło w komorze i oborze, w każdym kątku po cielątku, a pod gęsią młodych sto. Miejcie moc pieniędzy, nie znejcie nigdy nędzy. Wszystko niech wom mały Jezusek do, co za kolybke żłóbek mo…”

Autor szopki

Antoni Toborowicz z Woli Libertowskiej koło Żarnowca, 2009

Artysta od kilkudziesięciu lat rzeźbi w drewnie, maluje na szkle, wykonuje grafiki, meble. Realizuje wystroje wnętrz kościołów, prywatnych domów, restauracji. Jego prace są w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama