W sobotę 17 czerwca w Warszawie odbędzie się IV Chrześcijański Kongres Społeczny. Inicjatorem kolejnej już edycji Kongresu jest Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Czerwcowe spotkanie będzie zatytułowane "Wolny naród", wypełni je cykl wystąpień i dyskusji czołowych przedstawicieli życia publicznego w Polsce. Swoją obecność zapowiedzieli m. in: Marek Jurek, Kazimierz Michał Ujazdowski, Paweł Kukiz, Władysław Kosiniak-Kamysz, także publicyści Rafał Ziemkiewicz, Łukasz Warzecha, Paweł Milcarek i wielu innych. Chcemy podjąć debatę w sprawach, które dzisiaj wydają się w Polsce ogromnie ważne - zmiana konstytucji, prawo wyborcze i postulat jednomandatowych okręgów wyborczych oraz solidarność narodowa.
Chrześcijański Kongres Społeczny działa jako forum dla organizacji, środowisk i inicjatyw katolickich angażujących się w obecność opinii chrześcijańskiej w sferze publicznej. Idea kongresu wyrasta z potrzeby zebrania razem wszystkich rozproszonych wysiłków polskich środowisk katolickich stawiających sobie za cel budowanie cywilizacji chrześcijańskiej. Nasze dotychczasowe spotkania stawały się szansą dla jego uczestników na głębsze zrozumienie potrzeby wspólnej pracy na rzecz budowania aktywnej reprezentacji chrześcijańskiej w życiu społecznym. Kongres pozwala się także policzyć tym, którzy angażują się w tworzenie cywilizacji chrześcijańskiej w Polsce.
Trzy poprzednie Chrześcijańskie Kongresy Społeczne, które odbyły się w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, zgromadziły rozmaite środowiska opinii chrześcijańskiej - nie tylko z Polski. Przy okazji pierwszego z nich Prawica Rzeczypospolitej została oficjalnie przyjęta do Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego, co było istotnym krokiem w zacieśnianiu współpracy środowisk chrześcijańskich w Europie. Drugi Kongres swoją uwagę skupił na 1050. rocznicy chrztu Polski. W Krakowie-Łagiewnikach ChKS spotkał się z okazji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa na Króla i Pana. Kongresy te pozwoliły zaznaczyć obecność niezależnej opinii katolickiej także w ważnych momentach współczesnych dziejów Polski. Nie bez znaczenia okazała się możliwość wymiany wzajemnych doświadczeń, ale także nawiązania i zacieśnienia współpracę pomiędzy poszczególnymi podmiotami biorącymi udział w ChKS.
W Kongresach dotychczas uczestniczyli m.in. dr Joanna Banasiuk, Halina Szydełko, dr inż. Antoni Zięba, prof. Janusz Kawecki, Jakub Bałtroszewicz, Marian Piłka, dr Krzysztof Kawęcki, Paweł Kukiz, Michał Marusik, Robert Winnicki, dr Paweł Milcarek, Kazimierz Michał Ujazdowski, Ferenc Kalmar (wiceminister spraw zagranicznych Węgier), Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, dr Paweł Wosicki, Jan Budziaszek, Bernard Antony, Aleksander Stralcov-Karwacki czy Benedict Ó FIoinn.
IV Chrześcijański Kongres Społeczny odbędzie się w sobotę 17 czerwca w Tower Service w Warszawie. Rozpocznie się o godzinie 10. Przewidziano dwie sesje plenarne oraz dwie debaty tematyczne: „Jakiej Konstytucji Polsce Potrzeba” oraz „Szacunek i wspólnota: odbudowa solidarności narodowej”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.