Około 100 grafik, obrazów i zdjęć takich m.in. artystów jak Magdalena Abakanowicz, Jerzy Duda-Gracz i Ryszard Horovitz, znalazło się na wystawie "Bliźniemu swemu", którą otwarto w środę w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu.
Ekspozycja poprzedza aukcję charytatywną prowadzoną przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, która odbędzie się 21 marca 2010 r. w Rzeszowie. Będzie to IX edycja charytatywnej imprezy "Bliźniemu swemu", która odbywa się co dwa lata. Cały dochód z niej zostanie przeznaczony na potrzeby ubogich.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia, Ewa Pluta, akcja cieszy się dużym powodzeniem. "Jak zawsze dopisali artyści, hojnie obdarowując organizatorów aukcji swoimi pracami" - powiedziała Pluta. Jak poinformowała, na wystawie znajdują się dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Dudy-Gracza, Józefa Hałasa, Ryszarda Horowitza, Jana Młodożeńca, Adama Myjaka, Rafała Olbińskiego, Stanisława Rodzińskiego, Jana Tarasina.
"Dobór prac jest dość przypadkowy, nie przyświeca mu żaden temat przewodni ani idea inna niż dar serca dla najuboższych. Są więc dzieła zarówno wybitnych, jak i początkujących młodych artystów, którzy przekazują swoje najlepsze prace, bo dla nich to okazja, by się pokazać" - wyjaśniła rzeczniczka.
Zaznaczyła, że nieistotna jest również technika wykonania, dlatego we wrocławskim Ratuszu można zobaczyć obrazy, grafiki, zdjęcia i rysunki. Ekspozycja była już pokazywana w warszawskiej Zachęcie, a z Wrocławia, gdzie będzie czynna do 10 stycznia, pojedzie do Pałacu Sztuki w Krakowie i dalej do BWA w Katowicach i Rzeszowie.
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta jest jedną z największych pozarządowych organizacji charytatywnych w Polsce. Prowadzi ponad 100 placówek opieki - domy dla bezdomnych, hospicja i domy dziecka, wydaje dziennie kilkadziesiąt tysięcy darmowych posiłków. Jednym ze sposobów zdobywania funduszy na działalność są kwesty, koncerty i aukcje charytatywne organizowane przez Fundację "Bliźniemu swemu" działającą na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.