Pracujemy nad dokumentem ze wskazaniami homiletycznymi, które pomogą duszpasterzom. Mają one charakter liturgiczny i duszpasterski – poinformował przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch. Komisja odbyła dwudniowe spotkanie w Warszawie.
Jak mówił bp Bałabuch, dokument jest pokłosiem Dyrektorium Homiletycznego. Dodał, że powinien on zostać przedłożony Konferencji Episkopatu Polski podczas październikowego zebrania.
BP KEP
Bp Adam Bałabuch po spotkaniu KKBiDS
„Chcemy w tym dokumencie dać praktyczne wskazania, żeby uniknąć pewnych nieporozumień i błędów, które się wkradają. Jeżeli pojawiają się nadużycia, to warto od razu reagować, żeby się nie zakorzeniły. Te wskazania mają pomóc duszpasterzom” – powiedział przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Bp Bałabuch jako przykład podał pomijanie w pierwszą niedzielę miesiąca homilii w niektórych parafiach, w których po zakończeniu Mszy św. praktykowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu. „Nie zakazujemy adoracji. Zwracamy uwagę, że adoracja, która następuje po Mszy św. nie zwalnia celebransa od wygłoszenia homilii” – zaznaczył.
Komisja pracuje także nad opinią do zgłoszonej propozycji nabożeństwa, które w połączeniu z Mszą św., rozpoczynałoby inicjatywę „Różaniec do granic”. W ramach tej inicjatywy 7 października (wspomnienie Matki Bożej Różańcowej) wzdłuż polskich granic ma stanąć „żywy łańcuch” osób modlących się różańcem.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.