Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster i przywódczyni Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii Theresa May podpisały w poniedziałek w Londynie porozumienie o poparciu mniejszościowego rządu May.
Porozumienie zawarto w siedzibie brytyjskiej premier na Downing Street.
"DUP wesprze konserwatywny rząd w głosowaniach w sprawie mowy tronowej, budżetu oraz ustawodawstwa związanego z Brexitem i bezpieczeństwem narodowym" - oświadczyła premier May.
Rzecznik brytyjskiego rządu przekazał, że wszystkie dokumenty dotyczące umowy zostaną opublikowane tak szybko, jak to możliwe.
Dziennik "The Sun" poinformował, że brytyjska premier zgodziła się na dodatkowy 1 mld funtów (1,13 mld euro) dla Irlandii Północnej w zamian za poparcie jej mniejszościowego rządu przez DUP. Informacje te potwierdziła Foster, która z zadowoleniem powitała zgodę na wsparcie finansowe o tej wartości dla Irlandii Północnej w ciągu dwóch lat.
W ocenie przywódczyni DUP porozumienie z torysami zapewni W. Brytanii stabilny rząd. Foster poinformowała również, że jej partia i brytyjski rząd ustanowiły komitet koordynacyjny. Foster zaznaczyła, że DUP zgodziła się na wypełnienie przez W. Brytanię natowskich celów dotyczących wydatków na obronność.
Krótko po wyborach parlamentarnych z 8 czerwca, w których Partia Konserwatywna straciła bezwzględną większość w Izbie Gmin, May zaczęła zabiegać o poparcie DUP w nadziei, że porozumienie z tą partią pozwoli torysom na utrzymanie władzy dzięki wspieraniu ich rządu w głosowaniach dotyczących wotum zaufania i wydatków budżetowych. Partia Konserwatywna zdobyła 318 mandatów, a DUP 10 w liczącej 650 deputowanych Izbie Gmin.
W środę 21 czerwca brytyjska królowa Elżbieta II otworzyła formalnie nową sesję parlamentu, wygłaszając mowę tronową zawierającą kluczowe plany rządu na kolejny rok. Wśród najważniejszych propozycji są ustawy dotyczące planowanego wyjścia kraju z UE.
Głosowania nad mową tronową - które jest de facto wotum zaufania dla rządu - zaplanowane są na 28 i 29 czerwca.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.