Rosja i Gruzja porozumiały się w sprawie przywrócenia przejścia granicznego Wierchnij Łars-Kazbegi, zamkniętego trzy lata temu - poinformowało gruzińskie MSZ.
Wiceminister Nino Kalandadze dodała, że protokół w tej sprawie ma zostać podpisany w ciągu dwóch tygodni. Według wstępnych informacji przejście ma zostać otwarte w marcu 2010 roku.
To jedyne przejście graniczne, które nie znajduje się na terenie separatystycznych republik w składzie Gruzji - Osetii Południowej i Abchazji. Rosja zamknęła przejście w 2006 roku, co władze gruzińskie nazwały decyzją polityczną, oficjalnie tłumacząc potrzebą prac modernizacyjnych.
Zamknięcie przejścia dotkliwie uderzyło w Armenię, która wykorzystywała tę trasę do przewozu towarów do Rosji, swojego głównego partnera gospodarczego. Według Tbilisi, przejście ma obsługiwać ruch pasażerski i towarowy także dla obywateli Armenii.
W sierpniu 2008 roku Rosja i Gruzja stoczyły wojnę o kontrolę nad Osetią Południową i Abchazją, które przy poparciu Rosji oderwały się od Gruzji. Moskwa i Tbilisi wzajemnie obarczają się odpowiedzialnością za doprowadzenie do tej wojny. Zerwały też oficjalne stosunki między dwoma państwami.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.