Reklama

USA: Reforma służby zdrowia

Amerykański Senat przegłosował w czwartek ustawę o reformie systemu opieki zdrowotnej, forsowaną przez prezydenta USA Baracka Obamę. Za ustawą głosowało 60 senatorów, a 39 było przeciw.

Reklama

W styczniu Senat ma jednak podjąć negocjacje z Izbą Reprezentantów w celu pogodzenia rozwiązań, zawartych w ustawach, jakie oddzielnie uchwaliły w tej materii obie izby. Ujednolicona, kompromisowa ustawa przeszłaby ponownie cały proces legislacyjny przez Senat i Izbę Reprezentantów, a następnie podpisałby ją prezydent.

Jednak zanim do tego dojdzie, mający większość w obu izbach Demokraci muszą rozstrzygnąć wewnątrzpartyjne spory w sprawie dopuszczalności opłacania aborcji z funduszy federalnych, struktury finansującej reformę zdrowotną bazy podatkowej i podwyższenia dotacji do zakupu polis ubezpieczenia zdrowotnego wraz z równoczesnym zwiększeniem kar dla tych, którzy by ich nie wykupywali.

W tej ostatniej kwestii uregulowania Izby są bardziej wspaniałomyślne, zapewniając objęcie ochroną ubezpieczeniową 36 mln dotąd nieubezpieczonych osób - podczas gdy w wersji senackiej byłoby to tylko 31 mln. Jednak wersja Izby wymaga wydania w tym celu w ciągu najbliższych 10 lat kwoty ponad biliona dolarów w porównaniu z 871 mld w razie realizacji ustawy senackiej.

Reforma ma zapewnić ubezpieczenie medyczne niemal wszystkim Amerykanom, jak też uniemożliwić firmom ubezpieczeniowym odmawiania świadczeń potrzebującym oraz obniżyć koszty usług medycznych.

W razie jej urzeczywistnienia byłyby to największe zmiany w państwowej polityce zdrowotnej od czterech dziesięcioleci - od czasu utworzenia w 1965 roku rządowego programu opieki zdrowotnej Medicare dla ludzi starszych i inwalidów.

Przywódca demokratycznej większości w Senacie Harry Reid powiedział, że czwartkowe głosowanie w sprawie ustawy to "zwycięstwo na rzecz Amerykanów".

Republikanie jednogłośnie głosowali przeciw.

Po głosowaniu, ich przywódca w Senacie Mitch McConnell powiedział, że "walka daleka jest od zakończenia". Dodał, że wraz z kolegami będzie "pracować, aby ta ustawa nie stała się prawnie wiążąca".

Krytyka ze strony Republikanów koncentruje się na kosztach, jakie pociągnie za sobą ustawa i wynikającej z tego groźbie powiększenia deficytu budżetowego.

Według szacunków biura Kongresu ds. budżetu przyjęta przez Senat ustawa w ciągu 10 lat zmniejszy federalny deficyt o 132 mld dolarów, ale jej krytycy utrzymują, że do oczekiwanego wzrostu zysków i oszczędności może nigdy nie dojść.

Prezydent Obama, pokazując, jak ważna jest dla niego nowa ustawa, opóźnił swój wyjazd na urlop świąteczny do czasu przegłosowania jej w Senacie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OPIS, SENAT, USA, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama