Abp Nycz: będziemy mieli beatyfikacje

Będziemy się modlić, aby beatyfikacje Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki odbyły się w przyszłym roku - powiedział metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas uroczystej pasterki w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Abp Nycz podkreślił, że tegoroczna pasterka jest dziękczynieniem za dekrety, które w zeszłym tygodniu podpisał papież Benedykt XVI: dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, zamykający zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego, oraz dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki, który kończy proces beatyfikacyjny kapelana "Solidarności".

Dodał, że pasterka sprawowana w kościele, w którym ks. Popiełuszko pracował przez cztery lata jako kapłan i przy którym znajduje się jego grób, a ponadto w roku, w którym mija 25. rocznica jego śmierci, jest niezwykle ważna: dziękczynna i symboliczna.

"Słowa o narodzie kroczącym w ciemnościach, który ujrzał światło wielkie, możemy odnieść nie tylko do Bożego Narodzenia, ale także do ciemnych i mrocznych lat 80., zwłaszcza roku 81., 82., 83. i 84. oraz następnych lat tamtego okresu, kiedy przyszły na Polskę i na ludzi żyjących w Polsce ciężkie czasy pogardy dla człowieka, pogardy dla człowieczeństwa. Tak łatwo było wtedy wejść na drogę odwetu i zemsty - ginęli przecież i cierpieli ludzie, byli internowani. I wtedy na polskim firmamencie nieba zaświeciło światło - prawdziwe światło dwóch Polaków: najpierw był to papież Jan Paweł II, który z Rzymu i wtedy, kiedy przyjeżdżał do Polski, umacniał, był światłem w tych ciemnych dniach tamtych czasów. Ale także był drugi Polak, uczeń - można tak powiedzieć - Jana Pawła II, ks. Jerzy Popiełuszko" - mówił abp Nycz.

Podkreślił, że obaj byli światłem, bo uczyli ludzi, jak w tym ciemnym okresie można świecić: miłością, którą Bóg zwycięża wszelkie zło. "I choć ks. Jerzego zamordowali, choć chcieli zgasić to światło, to okazało się, że ono zaraz po jego śmierci zaświeciło na nowo" - dodał. Podkreślił, że ludzie lgnęli do niego, ponieważ widzieli w nim obrońcę własnej godności.

Za znak Opatrzności uznał fakt, że „mistrz i uczeń” w tym samym roku zostali „podprowadzeni” do beatyfikacji.

Zaznaczył, że "trzecim światłem, trzecią okolicznością, do której odnoszą się słowa o narodzie kroczącym w ciemnościach, który ujrzał światło" są przedświąteczne dekrety papieża Benedykta XVI. "Poprzez dekret papieski Kościół uznaje, że śmierć ks. Jerzego za wiarę i w obronie godności człowieka była prawdziwym męczeństwem. Możemy powiedzieć, że mamy nowego męczennika" - podkreślił abp Nycz.

"To są te dwa światła, które otrzymujemy dzisiaj, w te święta Bożego Narodzenia i one są powodem naszego dziękczynienia" - mówił. Dodał, ze Kościół przygotowuje nowych świętych na nasze czasy.

"Ile razy odprawiałem mszę świętą w tym kościele związaną z ks. Jerzym, tyle razy żegnając się z jego mamą mówiłem, że spotkamy się na beatyfikacji. Dzisiaj zarówno matce ks. Jerzego, jak i tutejszym parafianom, jak i całej Polsce mogę powiedzieć: będziemy mieli beatyfikację" - mówił abp Nycz. Dodał, że będziemy się modlić, aby obie beatyfikacje - Jana Pawła II i ks. Jerzego, do której droga, jak zaznaczył metropolita warszawski, jest już całkiem otwarta - odbyły się w przyszłym roku.

"Da Bóg, żeby w pierwszej połowie, bo wtedy będzie się kończył rok kapłański i mielibyśmy wtedy na zakończenie tego roku dla kapłanów i wiernych świeckich, dla których był tak bliski ks. Jerzy, nowego orędownika i patrona, patrona zwyciężania miłością, patrona pokonywania zła dobrem. A tego nam dzisiaj wszystkim tak bardzo potrzeba" - powiedział.

Na zakończenie pasterki abp Nycz wygłosił błogosławieństwo przy grobie ks. Popiełuszki. Przypomniał słowa homilii, którą ks. Jerzy wygłosił na Boże Narodzenie 1983 r. i poprosił m.in. o łaskę duchowego przygotowania się do jego uroczystej beatyfikacji. Potem poświęcił żywą szopkę, która co roku organizowana jest przy kościele św. Stanisława Kostki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Niedziela
  noc
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »