Duchowy zwierzchnik kościoła anglikańskiego abp Canterbury Rowan Williams w homilii, której tekst udostępniono mediom przed wygłoszeniem w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, zwrócił uwagę na społeczne zjawisko przedwczesnego dorastania dzieci zachęcanych, by jak najszybciej stanęły na własnych nogach, co prowadzi do tego, że dorośleją przed czasem.
Podłożem tego zjawiska są osłabione więzy rodzinne i presja komercyjna, która czyni z dzieci konsumentów, zanim są one dojrzałymi ludźmi - zaznaczył arcybiskup.
"Dzieci muszą być pielęgnowane i dorastać w stabilnym otoczeniu, a fakt, iż są zależne od rodziców, wcale nie stawia ich w złym świetle" - wskazał abp Williams. "Przyspieszenie dorastania wyrządza im krzywdę i skazuje na ekonomiczny wyzysk" - dodał, dając do zrozumienia, że przyspieszone dojrzewanie nie sprzyja zdobywaniu kwalifikacji zawodowych.
W swojej homilii arcybiskup wspomniał o okrutnym losie tysięcy dzieci - ofiar wojen i konfliktów na Sri Lance i w Kongo - dzieci uprowadzanych, odczłowieczanych, wykorzystywanych jako seksualni niewolnicy i przyuczanych do zabijania.
Z kolei arcybiskup Westminsteru i zwierzchnik Kościoła katolickiego Anglii i Walii Vincent Nichols powiedział w orędziu wigilijnym, że świat doczesny myli się, mówiąc ludziom, iż źródłem szczęścia jest bogactwo, status czy bycie celebrytą.
"Źródło prawdziwego szczęścia jest bliżej nas. Jest nim rodzina i przynależność do społeczności, w której kształtują się trwałe więzy miłości i przyjaźni, a także wiara. Narodziny Jezusa są źródłem naszej miłości do Boga" - wskazał arcybiskup podczas pasterki w katedrze westminsterskiej, transmitowanej na żywo w telewizji BBC1.
Królowa Elżbieta II we fragmentach swego świątecznego przesłania udostępnionych mediom przed transmisją w piątek wspomniała o brytyjskich żołnierzach w Afganistanie, których w obecnym roku zginęło ponad stu.
Zwróciła też uwagę, iż Wspólnota Narodów (ang.Commonwealth) jest cenną płaszczyzną dyskusji o wspólnych problemach nurtujących młodzież. Według Elżbiety II wspólnota, zrzeszająca 53 państwa dawnego imperium brytyjskiego, powinna również znaleźć się w światowej awangardzie w walce z globalnym ociepleniem.
W 2009 roku przypada 60. rocznica utworzenia wspólnoty, poprzednio zwanej British Commonwealth of Nations - Brytyjską Wspólnotą Narodów. Brytyjska monarchini jest jej głową, a także tytularnym zwierzchnikiem sił zbrojnych.
Pełen tekst przesłania królowej zostanie nadany o godz. 15 czasu lokalnego (godz. 16 czasu polskiego) przez telewizję ITV i będzie dostępny na portalu YouTube.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.