Brytyjskie władze odmówiły w maju wizy niedoszłemu zamachowcowi z samolotu Amsterdam-Detroit, Umarowi Farukowi Abdulmutallabowi, uznając, iż półroczny kurs dokształcający wyszczególniony w jego wniosku nie wygląda wiarygodnie - ujawniły w niedzielę źródła rządowe.
23-letni Abdulmutallab, pochodzący z zamożnej nigeryjskiej rodziny zamieszkałej w północnej muzułmańskiej części kraju (jego ojciec jest bankierem, a w latach 70. był ministrem), studiował inżynierię mechaniczną na University College w Londynie (UCL) w latach 2005-08. Jednak gdy w tym roku chciał wrócić do W. Brytanii, jego wniosek o wizę został odrzucony.
W czasie studiów Abdulmutallab mieszkał m.in. w luksusowym bloku mieszkalnym przy Mansfield Street w centralnym Londynie, w którym mieszkania kosztują do 2,5 mln funtów. W budynku tym, a także pod innymi adresami, policja przeprowadziła w sobotę przeszukania.
Brytyjskie źródła policyjne ujawniły, że Abdulmutallab zwrócił uwagę policji, ale nie uznano go za groźnego na tyle, by go inwigilować.
Nie wiadomo, gdzie przebywał po ukończeniu studiów i wyjeździe z Londynu; niektóre doniesienia sugerują, że w Jemenie.
Nieudana próba zamachu, podjęta przez Abdulmutallaba w piątek przed podejściem samolotu do lądowania, brytyjskim komentatorom nasuwa skojarzenia z usiłowaniem wysadzenia samolotu przez innego zamachowca, Richarda Reida, w 2001 r. Mężczyzna ten ukrył ładunek wybuchowy w butach, a przy próbie detonacji, podobnie jak Abdulmutallab, został obezwładniony przez współpasażerów. Obecnie odsiaduje karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Pasażerowie odlatujący z W. Brytanii do USA i Kanady muszą liczyć się z drobiazgowymi kontrolami - potwierdził operator największych lotnisk - BAA. Linie British Airways zezwalają na podróż do USA tylko z jedną sztuką bagażu podręcznego.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.