Reklama

Brazylia: Nie dla promocji rozwodów

Biskupi Brazylii podczas ostatniego posiedzenia Rady Duszpasterskiej Episkopatu (CONSEP) przesłali do Senatu oficjalną notę, w której wyrażają stanowczy sprzeciw wobec projektu poprawki konstytucyjnej dotyczącej rozwodów. Gdyby ten projekt został zatwierdzony, wówczas na uzyskanie rozwodu w procesie sądowym nie będzie potrzeba rocznej separacji prawnej czy dwuletniej separacji rzeczywistej, jak to było do tej pory.

Reklama

Brazylijska konstytucja z 1934 r. uznawała religijne związki małżeńskie gwarantując im skutek cywilny. Rozwód nie był uznawany przez prawo. Po długich potyczkach politycznych oraz utarczkach z Kościołem katolickim poprawka konstytucyjna nr 9 z 28 czerwca 1977 r. zezwoliła na wprowadzenie rozwodów w Brazylii. Zgodnie z aktualnie istniejącym prawem cywilnym przeprowadzenie rozwodu w Brazylii może nastąpić dopiero po dwóch latach faktycznej separacji (tzw. rozwód prosty) lub po roku separacji przeprowadzonej sądownie (tzw. rozwód pośredni).

Choć Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii (CNBB) spotkała się 11 grudnia br., to wspomniana nota została opublikowana dopiero 24 grudnia. Dano w ten sposób odpowiedni czas, aby wszyscy senatorowie mogli się spokojnie zapoznać z jej treścią.

W nocie biskupi wyrażają zaniepokojenie projektem poprawki, gdyż zmierza on do usunięcia jakichkolwiek wymogów konstytucyjnych w odniesieniu do rozwodów. „Jeżeli nastąpi natychmiastowy rozwód, to znaczy, że ustawodawca będzie mógł, jeśli zechce, wprowadzić go w życie bez jakichkolwiek wymagań: uprzedniej separacji prawnej, bez określonego czasu współżycia, bez uprzedniej faktycznej separacji – czytamy w nocie. – To należy nazwać «promocją rozwodów»”.

W dalszej części noty czytamy: „Jest podstawą, aby rozważyć, że proces rozwodowy trwający od czterech do dwudziestu minut banalizuje rodzinę, rozwija nieodpowiedzialność, promuje ułatwienie i nie pozostawia czasu na rozwagę”.

Pasterze przypominają następnie senatorom, że „obowiązkiem państwa jest ochrona rodziny opartej na fundamencie małżeństwa. Ma tak być „nie ze względu na pobudki religijne, ale dlatego, że rodzina tworzy relację bezinteresownej miłości, współpracy, solidarności, służby drugiemu oraz jest źródłem cnót potrzebnych do sprawiedliwego i uczciwego współżycia między ludźmi”.

Biskupi potwierdzają też „niewzruszone stanowisko w sprawie nierozerwalności małżeństwa i rodziny oraz bezwarunkowej potrzeby ochrony rodziny, o czym zapewnia Konstytucja Federalna (artykuł 226): «rodzina, będąca podstawą społeczeństwa, posiada specjalną ochronę państwa»”.

Według oficjalnych danych podanych przez Brazylijski Instytut Geografii i Statystyki (IBGE) od 1984 r. liczba rozwodzących się Brazylijczyków wzrosła o 200 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama