Za dwa lata ma być gotowa podstawa programowa nauczania religii w szkołach. Zespół ekspertów przygotował już "mapę drogową" tych zmian. Jedno jest pewne: źródłem ich treści jest i będzie Pismo Święte.
Przez trzy dni trwało spotkanie Zespołu Roboczego ds. Podstawy Programowej Katechezy i Programu Nauczania, zorganizowane w Domu na Białej Dolinie. Powodem zmian jest reforma oświatowa, która wejdzie w życie we wrześniu.
Jak wyjaśnia ks. dr hab. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, zmiany w szkolnictwie dają okazję do podsumowania dotychczasowych metod nauczania katechezy i wprowadzenia zmian, które są odpowiedzią na zmieniająca się rzeczywistość.
- Do tych prac przystępujemy z dwóch powodów. Po pierwsze, wiadomo już, jaki kształt przyjmie reforma edukacji. Po drugie, posiadamy kierunkowe dokumenty oświatowe, takie jak np. dokumenty ministra edukacji narodowej o podstawie programowej kształcenia ogólnego. One z grubsza opisują specyfikę i filozofię kolejnych etapów kształcenia - informuje.
Uczestnicy spotkania byli zgodni, że odnowa programowa jest potrzebna także Kościołowi w Polsce, bo dzieci i młodzież zmieniają się niemal z roku na rok. - A skoro zmienia się adresat, to trzeba zmienić też formę nauczania - mówił ks. prof. Tomasik. Wtórował mu ks. dr hab. Marian Zając z sekcji katechetyki Wydziału Teologii KUL, członek Komisji Wychowania KEP.
- Naszym zadaniem jest ocalić to, co jest dobre. Nie ma potrzeby zmieniać rzeczy, które funkcjonują znakomicie. Ale idą nowe czasy, a wraz z nimi nowe wyzwania. Chcemy modernizować nasze podejście do tych spraw. Oczywiście te zmiany są podyktowane reformą oświaty. A dla nas jest to znakomita okazja do pewnego audytu, co można zrobić jeszcze lepiej, skuteczniej - powiedział.
Zespół, który obradował w Szklarskiej Porębie, został powołany decyzją przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego przy KEP bp. Marka Mendyka, biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Składa się z 21 osób, które na co dzień pracują w mniejszych grupach: przedszkoli, młodszych i starszych uczniów podstawówek, szkół średnich oraz szkół specjalnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.