23 lipca w Kalwarii Pacławskiej rozpocznie się 30 FSM. Tym razem bracia franciszkanie zapraszają na tygodniowe spotkanie pod hasłem Perspektywa. Ma to ścisły związek z okrągła rocznicą Franciszkańskich Spotkań Młodych.
Organizatorzy hasłem Spotkania chcą jednocześnie zaprosić do dwóch refleksji. Pierwszą jest perspektywa każdego uczestnika na siebie, otaczający świat i relacje. Zaprasza do tego program FSM-u, gdzie każdy dzień uczestnicy przeżyją pod nazwą biblijnej góry, symbolizującej konkretne wydarzenia oraz działania Boga w życiu każdego z nas. Będą to m.in. Góra Moria, Góra Synaj, czy Góra Błogosławieństw.
Drugą z refleksji jest perspektywa w kontekście okrągłych 30. urodzin Franciszkańskich Spotkań Młodych. By uczcić dzieło FSM-u, 28 lipca obędą się obchody, podczas których będą przywoływane wspomnienia ze wszystkich Spotkań. To również okazja do poznania dawnych uczestników, dyrektorów i osób zaangażowanych w FSM. W programie przewidziany jest także koncert Scholi Franciszkańskich Spotkań Młodych, w skład której wchodzą wszyscy artyści zaangażowani w FSM.
30. Spotkanie jak co roku będzie obfitować w atrakcje i rozmowy z gośćmi specjalnymi. Zaplanowanych jest wiele aktywności, które kojarzą się ściśle z poprzednimi edycjami wydarzenia, takie jak dróżki franciszkańskie, czy zawody sportowe. Organizatorzy zapraszają zarówno bywalców, jak i nowe osoby, by miały okazję poznać historię Franciszkańskich Spotkań Młodych.
Pierwsza edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych odbyła się w 1988 roku. FSM ma charakter religijny. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię . 30 FSM rozpocznie się mszą świętą o 18.00 w niedzielę 23 lipca, a zakończy w sobotę 29 lipca. Większość uczestników znajdzie zakwaterowanie na polu namiotowym. Wszystko będzie się działo w Kalwarii Pacławskiej, malowniczej miejscowości oddalonej 25 km od Przemyśla. Tegoroczne hasło brzmi PERSPEKTYWA.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.