PO wciąż niezadowolona po wetach prezydenta

Dwa prezydenckie weta - do nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i noweli ustawy o KRS to mało; apelujemy o trzecie weto - do nowelizacji ustawy o sądach powszechnych - oświadczyli w poniedziałek posłowie PO: Andrzej Halicki i Mariusz Witczak.

Andrzej Duda, informując o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, zapowiedział jednocześnie, że w ciągu dwóch miesięcy przygotuje nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, być może przy pomocy ekspertów. Prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński poinformował natomiast w poniedziałek, że Duda podpisze nowelę ustawy o ustroju sądów powszechnych.

"Dwa weta prezydenckie to nie trzy. Liczymy, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych" - podkreślił Andrzej Halicki na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wyraził jednocześnie żal, iż prezydent nie wykazał podobnej determinacji w sprawie uchwalanych wcześniej ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. "Bylibyśmy w trochę lepszej rzeczywistości" - zaznaczył poseł PO.

Mariusz Witczak przekonywał, że tylko trzecie weto pozwoli na zachowanie niezależności sądów w Polsce. "Z tego względu gorący apel o to, by jednak prezydent zdecydował się zawetować tę trzecią ustawę" - powiedział polityk.

Politycy Platformy podziękowali też protestującym od ponad tygodnia w całym kraju i za granicą Polakom. "Polacy udaremnili Jarosławowi Kaczyńskiemu zamach stanu" - podkreślił Witczak. Ocenił jednocześnie, że decyzja Dudy to klęska prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • max
  24.07.2017 11:57
  Złodziej krzyczy łapać złodzieja. Nie zaklinajcie rzeczywistości to totalna opozycja usiłuje przeprowadzić zamach stanu. PiS zgodnie z Konstytucją ma paro zmieniać ustrój sądów, i nie wmawiajcie społeczeństwu, że jest inaczej.
 • Waldemar
  24.07.2017 12:04
  PO nie jest zadowolona, bo dostawa 2 weta, a chciała 3. Aktywacja protestów ulicznych zadziałała.
  PiS pewnie też nie jest zadowolony, bo nie chciał weta - ale tutaj PAD zachował się tak jak na prezydenta przystało.

  Ale teraz wszyscy - zarówno PO, PiS, jak i pozostałe partie mają szanse na przygotowanie projektów lepszych. Bardzo wiele środowisk zgłosiło uwagi merytorycznie, a nie polityczne czy propagandowe - jest czas, trzeba go wykorzystać.
 • MarianNowak
  24.07.2017 12:07
  Niezawetowana ( trzecia) ustawa przez prezydenta Dudę - nie jest dobra dla obywateli. Dlatego, że to minister będzie powoływał nowych prezesów wszystkich sądów powszechnych bez zasięgania opinii zgromadzeń sędziów poszczególnych sądów. Dziś zgromadzenia mogą wydać opinię negatywną. Wtedy, aby kandydatura przeszła, potrzebna jest pozytywna opinia Krajowej Rady Sądownictwa. Projekt znosi ten model i szeroko określa sytuacje, w których minister będzie mógł odwołać prezesa sądu. Według organizacji sędziowskich Ziobro będzie mógł usunąć prezesa w dowolnym momencie. Minister będzie mógł też naciskać na sędziów, żądając od prezesa sądu „usunięcia zaobserwowanego uchybienia”. Ale także nagradzać „zasłużonych” sędziów szybkimi awansami, a prezesów – wyższymi dodatkami. Reforma wprowadza losowy przydział spraw sędziom, choć przewiduje odstępstwo: losowości nie będzie przy przydzielaniu spraw sędziom na dyżurach. Wystarczy, że prokurator będzie wiedział, kiedy odpowiadający mu sędzia ma dyżur, by mieć pewność, kto dostanie np. ważną sprawę o areszt tymczasowy. Proponowane zmiany tylko z pozoru dotkną niewielką grupę obywateli. W rzeczywistości mogą mieć potencjalny wpływ na życie każdego obywatela. Ich przyjęcie będzie skutkować podporządkowaniem sądów władzy politycznej, a tym samym doprowadzi do ograniczenia prawa każdego człowieka do sądu i rzetelnego procesu. Obywatel straci prawo do bezstronnego sądu, bo będą istniały podstawy do uznania, że sędzia podjął wobec niego konkretną decyzję w obawie przed reperkusjami, a nie w zgodzie z własnym sumieniem i obiektywnymi okolicznościami sprawy.
 • (wujek) Olek
  24.07.2017 19:26
  Aktualni tęczowo-neoliberalni totalitaryści "opozycji" są jak ich przodkowie, narodowi socjaliści, bolszewicy, jakobini w tradycji rewolucji francuskiej markiza de Sade, nie do nasycenia, dasz im palec, chcą dłoni, dasz im dłoń, chcą ręki, dasz im rękę, chcą cale ciało pożreć, bo taka jest tradycja tej (nied-)oświeconej rewolucji, zawsze pożera -i to nie tylko- swoje dzieci. Żaden postęp cywilizacyjny
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »