Kiedy myślę o konsekwencjach ŚDM w Krakowie, to wydaje mi się, że jest to niezwykła szansa, która zdarzyła się naszemu narodowi raz na tysiąc lat - powiedział PAP w pierwszą rocznicę spotkania papieża z młodymi na Campus Misericordiae przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Jak zaznaczył przewodniczący episkopatu, rok temu "wydarzyła się w Polsce rzecz niespotykana - pełne przyjaźni i otwarcia na drugiego człowieka spotkanie młodzieży ze 187 krajów, które się odbyło w atmosferze gościnności stworzonej przez gospodarzy". Dodał, że istnieje nić wewnętrznego, duchowego porozumienia młodych z papieżem Franciszkiem.
"Między samymi młodymi stosunkowo łatwo dochodzi do tworzenia więzi braterstwa i wzajemnego poznania, natomiast spotkanie z papieżem Franciszkiem wniosło w to jeszcze aspekt jedności z Ojcem Świętym nadając całemu wydarzeniu perspektywę uniwersalną" - powiedział abp Gądecki.
Podkreślił, że pierwsze miejsce w krakowskich obchodach zajęła myśl o Bożym Miłosierdziu. "Ogromne uznanie należy się młodzieży, nie tylko za jej wkład w przygotowanie uroczystości, ale też za ducha wzajemnej pomocy, co miało swój wyraz w składaniu się na bilety lotnicze, czy na pokrycie kosztów pobytu dla tych, których nie było na to stać" - zaznaczył hierarcha.
Abp Gądecki podkreślił wagę papieskiego hasła wzywającego do powstania z uśpienia, do zejścia z kanapy i założenia wyczynowego obuwia. "To pewnie najbardziej zakodowało się w umysłach zarówno tych, którzy byli w Krakowie jak i tych, którzy uczestniczyli tylko przez media" - powiedział.
"Wydaje się też, że spada zaangażowanie młodych. Owszem, są oni gotowi do krótkodystansowych działań, natomiast gdy chodzi o długodystansową pracę to wszystko staje pod wielkim znakiem zapytania. Z drugiej strony znajdują się oni w niełatwej sytuacji: czekają ich zagrożenia, których przeszłość nie znała i z którymi przeszłe młode pokolenia nie musiały się konfrontować, więc z pewnością ich pozycja jest o wiele trudniejsza" - wyjaśnił przewodniczący KEP.
Podkreślił, że odpowiedzią Kościoła na te wyzwania musi być stała formacja młodzieży. Dodał, że ŚDM w Krakowie były dla Polski niezwykłą szansą, która "zdarzyła się naszemu narodowi raz na tysiąc lat". "Zmarnowanie jej byłoby na pewno naszą ogromną winą. Mam jednak nadzieję, że zwycięży gorliwość młodzieży i ich duszpasterzy" - zaznaczył abp Gądecki.
Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.