Ograniczenie dostępu do zabiegów hemodializy w nocy i święta stwarza zagrożenie życia dializowanych wymagających nagłej pomocy - alarmuje Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska w oświadczeniu przesłanym w czwartek PAP.
Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że nowe zasady finansowania nie powodują żadnych zmian w dostępie chorych do dializ.
Jak podkreśla Sekcja Nefrologiczna, zrzeszająca właścicieli stacji dializ, do końca 2009 roku pacjenci wymagający nagłej, nieplanowanej dializy (w nocy i w niedziele) mieli możliwość wykonania zabiegu w dowolnie wybranej stacji dializ, także tam, gdzie byli dializowani na co dzień. Stacje dyżurowały przez 24 godziny na dobę.
Zdaniem sekcji, w kontraktach na 2010 rok NFZ zawarł zapisy uniemożliwiające wykonywanie dializ poza zakontraktowanymi godzinami otwarcia. W zamian Fundusz stworzył dodatkową kategorię zabiegu - tzw. hemodializę intensywną, dla osób wymagających nagłej pomocy w nocy i niedziele. Możliwość jej świadczenia otrzymały wyłącznie szpitale.
Przedstawiciele stacji dializ informują, że NFZ nie opublikował oficjalnej listy szpitali, które otrzymały możliwość leczenia w ramach "hemodializy intensywnej". "O tym, gdzie mają szukać pomocy chorzy w nagłych wypadkach, nie wiedzą ani oni sami, ani stacje dializ, ani nawet szpitale. Dostępne są informacje z zaledwie dwóch z szesnastu oddziałów wojewódzkich Funduszu" - czytamy w oświadczeniu.
"Ograniczenie dostępu do zabiegów hemodializy w nocy i święta stwarza zagrożenie życia dializowanych wymagających nagłej pomocy - pogotowie ratunkowe musi znaleźć szpital, w którym dostępna jest sztuczna nerka gotowa do przyjęcia chorego (zabieg hemodializy trwa 4-6 godzin) i dojechać do niego" - podkreśla Sekcja Nefrologiczna. Dodaje także, że nowe zasady finansowania wykluczają możliwość wykonywania przeszczepów w nocy.
Z kolei NFZ oświadcza w komunikacie, że mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów znajdujących się w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, umożliwił od pierwszego stycznia 2010 roku rozliczanie szpitalom "intensywnej hemodializy".
"W związku z rozpowszechnianiem przez Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska nieprawdziwych informacji dotyczących dostępu pacjentów do dializoterapii, Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że wymagania dot. udzielania tych świadczeń oraz zasady ich finansowania w 2010 roku nie uległy zmianie w sposób ograniczający dostęp pacjentów do tego typu zabiegów" - głosi komunikat Funduszu.
NFZ zaznacza, że stacje dializ realizujące umowy na wykonywanie tzw. świadczeń odrębnie kontraktowanych pracują w trybie ambulatoryjnym. Fundusz podkreśla, że nigdy nie regulował godzin pracy stacji i nigdy nie wymagał od nich udzielania świadczeń przez całą dobę. Pieniądze przekazywane są wyłącznie za wykonane świadczenia, a nie za samą gotowość do udzielania.
Według NFZ, umożliwienie szpitalom rozliczania "intensywnej hemodializy" zapewnia ciężko chorym pacjentom kompleksową opiekę, a szpitalom możliwość rozliczenia wykonanego zabiegu. "Jest to dodatkowy mechanizm finansowania dializ, który nie ogranicza dotychczasowych zasad finansowania tych świadczeń" - podkreśla Fundusz.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.