Sto fotografii dokumentujących kapliczki podwórkowe, przydrożne, wnękowe oraz figury świętych i krzyże, znajdujące się w prawobrzeżnej części Warszawy, można oglądać na otwartej w czwartek wystawie pt. "Okna do nieba" w dawnej wytwórni wódek "Koneser" na Pradze Północ.
Wystawę zorganizowało Muzeum Warszawskiej Pragi. Wernisażowi towarzyszyło duże zainteresowanie mieszkańców Pragi - na czwartkowym otwarciu ekspozycji pojawiło się wiele osób, które o wystawie dowiedziały się z plakatów rozlepionych na ulicach.
"Głównym założeniem ekspozycji jest pokazanie bogactwa typów, walorów artystycznych i estetyki owych materialnych form kultu religijnego. Chcemy przypomnieć o ich obecności w naszej przestrzeni, zachęcić do pielęgnowania tradycji z nimi związanych, a także do ochrony i dbałości o ich historyczny wygląd" - podkreśliła podczas wernisażu jedna z autorek scenariusza wystawy Edyta Pasek-Paszkowska.
Wystawa nie prezentuje wszystkich kapliczek, figur i krzyży znajdujących się na Pradze. Pokazanych jest ok. 100 przykładów, ale Muzeum Warszawskiej Pragi udokumentowało ich ok. 300 i nadal nie jest to zbiór kompletny.
Na pokazanych fotografiach można zobaczyć figury świętych na cokołach lub w niszach kamienic, kapliczki skrzynkowe zawieszane na drzewach, w bramach lub na ścianach budynków. Osobnym zjawiskiem są kapliczki podwórkowe, krzyże proste i z elementami dekoracyjnymi.
Jedna z fotografii prezentuje kapliczkę przydrożną z 1829 roku na ul. Międzyborskiej, obok kościoła. Według tradycji przy tej kapliczce żegnano i grzebano Polaków poległych podczas Powstania Listopadowego, a przed nią miejscowi wierni modlili się o pozwolenia na budowę kościoła. Kolejna fotografia pokazuje kamienną kapliczkę przydrożną na ul. Poprawnej 13, którą ufundował ojciec obecnego właściciela domu po powrocie z niewoli niemieckiej. Na krzyżu umieścił napis "Nie opuszczaj nas". Można zobaczyć także zdjęcie krzyża przydrożnego na ul. Płowieckiej. Na kamieniu pod krzyżem wyryto napis "Poległym za ojczyzną w dniach 19 lutego i 31 marca 1831 r.".
"Prezentowane na wystawie fotografie to fotografie współczesne. Wszystkie obiekty, które możemy tutaj zobaczyć istnieją, mają swoje adresy, możemy powędrować ich szlakiem. Do tworzenia takiego szlaku prawobrzeżnych krzyży i kapliczek będziemy zachęcać warszawiaków podczas spotkania towarzyszącego wystawie" - powiedziała PAP Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi. Spotkanie zaplanowano na 2 marca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.