W niedzielę po raz osiemnasty zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Środki zebrane w ramach tegorocznego Finału WOŚP zostaną przeznaczone na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi. Fundacja zamierza kupić wysokospecjalistyczny sprzęt dla klinik onkologicznych.
XVIII Finał WOŚP rozpocznie się o godz. 9 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, skąd szef WOŚP Jurek Owsiak przyleci do Warszawy, jeśli pozwoli na to pogoda - w asyście samolotów F-16. Pierwszym koncertem XVIII Finału będzie poznański występ zespołu Dżem.
W stolicy zaplanowano m.in. wielki koncert na Placu Defilad, który potrwa od godz. 14 do 21. Wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Ewelina Flinta, IRA, o godz. 20 będzie pokaz fajerwerków "Światełko do nieba". Tradycyjnie odbędzie się także bieg "Policz się z cukrzycą", poprzez który fundacja zachęca do umieszczania na opakowaniach produktów spożywczych informacji niezbędnych dla cukrzyków.
Po raz pierwszy do Finału przyłączają się Łazienki Królewskie w Warszawie - w niedzielę wstęp do obiektów zabytkowych w Łazienkach będzie bezpłatny, a zamiast bileterów będą pracować harcerze - wolontariusze Fundacji. Przez cały dzień będzie można także ich spotkać na terenie parku.
Jak co roku, WOŚP można wesprzeć, wrzucając pieniądze do jednej ze 120 tys. puszek wolontariuszy, wpłacając darowiznę kartą kredytową lub na konto fundacji, dzwoniąc na specjalną linię telefoniczną o numerze 0-704-407-401 (4,95 zł z VAT), licytując Złote Serduszka i Złote Karty Telefoniczne lub robiąc zakupy w sklepiku internetowym WOŚP, a także biorąc udział w licytacjach internetowych.
Aukcje na rzecz WOŚP trwają już od kilku tygodni, a potrwają do końca stycznia. Wylicytować na nich można m.in. samochód Mateusza Damięckiego, którym aktor przejechał 25 tys. km w czasie wyprawy na Syberię, rękawice bokserskie Tomasza Adamka i Dariusza Michalczewskiego, platynową płytę Dody, bombki od premiera Donalda Tuska i wiele innych atrakcji oraz przedmiotów podarowanych przez popularne osoby, organizacje czy całe miasta.
We Wrocławiu będzie można kupić na aukcji sofę, na której siedział Dalajlama podczas grudniowej wizyty w 2008 r., a także Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski przyznane pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego pilotowi Januszowi Cygańskiemu i pielęgniarzowi Czesławowi Buśko, którzy zginęli 17 lutego 2009 r. w katastrofie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdy lecieli do rannych w karambolu na trasie A4 pod Wrocławiem. Odznaczenia odebrały żony tragicznie zmarłych i synowie Cygańskiego. "Chcielibyśmy, aby te odznaczenia zostały zlicytowane, a pieniądze z nich pomogły chorym dzieciom. Tato by tak chciał. My tak chcemy" - powiedział PAP 25-letni Karol Cygański.
Gdańsk zgłosił do licytacji m.in. rejs po Zatoce Gdańskiej z Mateuszem Kusznierewiczem podczas Baltic Sail 2010 oraz miejsca w strefie VIP podczas otwarcia stadionu PGE Arena Gdańsk.
Możliwość uczestniczenia w akcji lodołamania na Odrze z udziałem wojewody zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza będzie można wylicytować w Szczecinie. "Ze względu na niemożliwy dziś do przewidzenia termin akcji, zwycięzcę zawiadomimy około 24 godziny przed rozpoczęciem lodołamania, zapewniamy również transport na miejsce akcji" - powiedział Zydorowicz.
W Świnoujściu licytowana będzie "jednodniowa prezydentura". Zwycięzca licytacji przez jeden dzień przejmie obowiązki prezydenta miasta, będzie zasiadał w jego gabinecie, uczestniczył w pracach urzędu i podpisywał pisma.
Podczas olsztyńskiej licytacji WOŚP będzie można kupić m.in. pióro i książkę od prezydenta Kaczyńskiego, karnet dla VIP na uroczystości 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, tabliczkę do głosowania z numerem 10 od Iwony Pavlovic, jurorki programu Taniec z Gwiazdami.
W woj. śląskim jednym z przedmiotów aukcji będzie... fragment miasta. Władze Jaworzna wystawiły bowiem na sprzedaż symboliczny akt rocznej własności położonego w centrum nowego ronda o średnicy 40 metrów. Nabywca będzie mógł umieścić na ustawionej tam tablicy z informacją, że rondo zostało zlicytowane podczas XVIII finału WOŚP, swoje nazwisko lub nazwę firmy.
Wśród przedmiotów, które będzie można wylicytować w Rzeszowie, znajdują się m.in. miniaturka gitary wykonana przez więźnia Zakładu Karnego w Rzeszowie oraz złote serce wykonane i przekazane przez kowala z Leżajska.
W Kielcach po raz pierwszy w Finał WOŚP włączył się areszt śledczy. Jak powiedział PAP rzecznik placówki por. Michał Głowacki, choć osadzeni nie mogą mieć w celach pieniędzy, mogą - za zgodą dyrektora - przelać pieniądze na konto fundacji. Jedna puszka orkiestrowa krąży już wśród pracowników aresztu, by datki mogli wrzucić zatrudnieni na każdej zmianie. Do drugiej puszki w niedzielę pieniądze będą mogli wrzucić odwiedzający osadzonych.
Wśród "świętokrzyskich" licytacji jest m.in. możliwość zagrania w serialu "Ojciec Mateusz" oraz bilet na przejazd Ciuchcią Ekspres Ponidzie dla stu osób.
W województwie lubuskim główne imprezy odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. W zielonogórskim amfiteatrze będzie można wylicytować m.in. wizytę w parku maszyn Falubazu Zielona Góra podczas treningu drużyny mistrza kraju w jeździe na żużlu.
Szereg interesujących wydarzeń zaplanowano także w Kostrzynie nad Odrą. Tam odbędzie się m.in. bieg gwardyjski "Wielcy sercem", wspólna nauka śpiewu oraz koncert pochodzącej z Kenii grupy "Asimwa".
WOŚP zagra w tym roku w 19 górskich schroniskach PTTK m.in. nad Morskim Okiem, na Polanie Chochołowskiej i Ornaku w Tatrach. Wolontariusze pojawią się też na górskich szlakach i w okolicach stacji narciarskich, a także na najwyżej położonym szczycie w polskich Tatrach, na Rysach (2499 m n.p.m.).
W Finał włączyło się także Wojsko Polskie - w tym roku każdy rodzaj sił zbrojnych przygotował bogatą ofertę atrakcji, wylicytować można np. jazdę czołgiem. Siły Powietrzne kuszą jednodniowym pobytem w najnowocześniejszych bazach lotniczych w Polsce - w Krzesinach i w Łasku, gdzie stacjonują samoloty F-16. Momentem kulminacyjnym jednodniowego szkolenia będzie wykonanie zaplanowanej misji na symulatorze, na którym w ramach szkolenia lotniczego ćwiczą piloci F-16. Kolejną atrakcją będą skoki z samolotu transportowo-desantowego CASA C295M z wysokości 4000 m.
Marynarka Wojenna proponuje jednodniowy rejs okrętem podwodnym typu Kobben, który potrwa około osiem godzin. Okręt zanurzy się na głębokość kilkudziesięciu metrów. Wyjątkową atrakcją będzie chrzest na "podwodniaka", w ramach którego trzeba będzie się napić wody morskiej pobranej z głębokości, na którą zanurzył się okręt.
Tak jak w latach ubiegłych, żołnierze razem z innymi wolontariuszami będą kwestować na ulicach wielu miast województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Świętoszowie, Lesznie, Kostrzynie, Witnicy czy Sulechowie. Kwestowaniu towarzyszyć będą także pokazy sprzętu wojskowego.
Także żołnierze pełniący służbę w Afganistanie wesprą WOŚP. Do wylicytowania będzie również m.in. przejazd po bazie pojazdem opancerzonym typu Rosomak, amerykańskim środkiem transportu MRAP czy GATOR.
Profesjonalny kurs samoobrony dla 14 osób wraz ze szkoleniem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na Aukcji WOŚP wystawiła warszawska Straż Miejska. Kursanci nauczą się elementów judo, karate, krav-magi, ju-jitsu, poznają podstawy wiktymologii. Uczestnik podniesie swoją sprawność, poprawi refleks oraz nabierze wiary we własne siły, będzie czuć się pewniej i bezpieczniej na ulicach stolicy.
W kwestowanie na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi włączyli się też policjanci. Na aukcjach WOŚP wystawili m.in. kursy samoobrony dla dwóch osób, trzy badania wariografem, a także - lot patrolowy policyjnym śmigłowcem Bell-206 B III. Lot odbędzie się w rejonie Warszawy na wysokości 100-150 m i będzie trwał ok. 30 minut.
Policjanci zaangażują się także w zapewnienie porządku podczas Finału. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać kilkanaście tysięcy policjantów, wspieranych przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione oraz na pozostające bez opieki kwestujące dzieci. Będą też, jak co roku, pilnować porządku na imprezach oraz asystować podczas konwojów zebranych pieniędzy.
Do wszystkich, a w szczególności do najmłodszych kwestujących, policja apeluje, aby unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób, w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną.
W wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa, policja radzi, by nie wahając się, natychmiast powiadamiać Policję.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.