Światowej sławy chiński pianista Lang Langa powiedział w sobotę w Łodzi, iż dzięki muzyce Fryderyka Chopina, wśród której się wychowywał, zdobył nie tylko wiedzę o samej muzyce, ale również i o życiu. Przyznał, że dowiedział się jak grać i jak "wdrażać poezję w muzyce".
Lang przyjechał do Łodzi, aby w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej zainaugurować Rok Fryderyka Chopina w województwie łódzkim. Artysta, któremu towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna łódzkiej filharmonii pod dyr. Daniela Raiskina, wykona m.in. I Koncert fortepianowy e-moll op.11. Zanim pianista przyjechał do Łodzi w czwartek i piątek wystąpił przed warszawską publicznością.
Podczas sobotniej konferencji prasowej artysta przyznał, iż jest "niezwykle poruszony", że to właśnie jemu przypadło w udziale inaugurować w naszym kraju rok chopinowski. Zdaniem Langa, Chopin to ikona światowej muzyki. Według niego dziełami polskiego kompozytora można się zachwycać niezależnie od tego czy się lubi muzykę klasyczną czy też nie.
Artysta uważa, że Chopin wprowadził w muzyce "wielkie zmiany". Był pierwszym kompozytorem, który sprawił, że fortepian - jako instrument - zaistniał samodzielnie. "Słuchając muzyki Chopina inaczej możemy postrzegać kolory, czy poezję. Jego muzyka jest muzyką przystępną. Chopin pozwala na odkrywanie muzyki na nowo" - mówił.
Artysta pozostanie w Łodzi kilka dni. Oprócz koncertu weźmie udział w realizacji filmu "Projekt Chopin". To opowieść o magicznym, latającym fortepianie, który przenosi z Warszawy do Londynu dwójkę dzieci. Tę niezwykłą podróż odbywają one przy dźwiękach muzyki Chopina. Utwory najwybitniejszego polskiego kompozytora wykona właśnie Lang.
Lang Lang (ur. 1982), okrzyknięty przez "New York Times" najbardziej energetycznym artystą na planecie muzyki poważnej", grał już swoje recitale w niemal każdym większym mieście świata. Studiował w Konserwatorium w Pekinie (Central Music Conservatory, Beijing) oraz w Instytucie Curtisa w Filadelfii w USA. Jest pierwszym chińskim pianistą, którego do współpracy zaprosiły tak prestiżowe zespoły muzyczne jak filharmonicy berlińscy oraz wiedeńscy.
Jego występ podczas otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie oglądało za pośrednictwem telewizji ponad pięć miliardów osób, a magazyn "Time" zaliczył go do grupy 100 Najbardziej Wpływowych Ludzi Świata roku 2009. Wraz z Herbie Hancockiem uświetnił koncert, podczas którego wręczano nagrody Grammy w 2008 roku. Ponadto angażuje się w działalność edukacyjną najmłodszych (założył m.in. własną fundację, tworzącą programy edukacyjne i wspierającą finansowo młode talenty.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.