Dzięki zetknięciu się z autobiografią św. Teresy z Avila przeżyła nawrócenie.
Urodziła się 12 października 1891 r. we Wrocławiu jako jedenaste dziecko głęboko wierzących Żydów. Chociaż w domu gorliwie przestrzegano przepisów religii, Edyta popadła dość wcześnie w zobojętnienie religijne. Mając 20 lat, uważała się za ateistkę.
W czasie I wojny światowej pracowała w Czerwonym Krzyżu jako pielęgniarka. W 1921 r. dokonało się jej nawrócenie dzięki zetknięciu z autobiografią mistyczki i doktora Kościoła św. Teresy z Avila. Przeczytała tę książkę w ciągu jednej nocy i wreszcie - szukając prawdy - znalazła Boga i Jego miłosierdzie.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Jeśli nie slyszysz radia spróbuj inny strumień lub zewnętrzny player
Już jako karmelitanka św. Teresa zaczęła pisać swoje ostatnie dzieło teologiczne „Wiedza Krzyża”, które pozostało niedokończone. 21 kwietnia 1938 r. złożyła śluby wieczyste.
2 sierpnia 1942 r., podczas masowego aresztowania Żydów, została aresztowana przez gestapo, a następnie wraz z siostrą Różą deportowano ją do obozu w Oświęcimiu. Tam zostały obie zagazowane i spalone 9 sierpnia 1942 roku.
Beatyfikacji Teresy dokonał w 1987 roku św. Jan Paweł II, kanonizował ją zaś 11 października 1998 roku. 1 października 1999 roku papież ogłosił ją, wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny, patronką Europy.
Pierwsza strona
Poprzednia strona
Następna strona
Ostatnia strona