Utrudnienia w ruchu pociągów

Pasażerowie podróżujący w poniedziałek koleją muszą się liczyć z opóźnieniami pociągów i odwoływaniem połączeń. Najgorzej jest w okolicach Częstochowy i w Warszawie, ale utrudnienia mogą wystąpić w całym kraju. Powodem jest oblodzenie szyn i sieci trakcyjnej, powalone drzewa i awarie taboru.

Jak powiedział PAP Michał Lipiński z biura prasowego Przewozów Regionalnych, na trasach Kraków - Psary, Koniecpol - Częstochowa - Opole oraz Gliwice - Lubliniec - Kluczbork pociągi stoją nawet po kilka godzin. "Jest tam oblodzona sieć trakcyjna, co powoduje problemy z prądem. Musimy więc ściągnąć na trasę lokomotywę spalinową i podczepić ją do składu, żeby go przeciągnęła przez najtrudniejsze odcinki, które liczą nawet kilkadziesiąt kilometrów. To bardzo długo trwa, bo lokomotywy spalinowe są wolniejsze od elektrycznych, a poza tym muszą się gdzieś mijać, a to szczególnie trudne na odcinkach jednotorowych" - powiedział.

Lipiński dodał, że kolejka pociągów czekających na tych liniach jest tak duża, że niektóre składy nie wyjeżdżają ze stacji. "Nie ma sensu wypuszczać pociągu z pasażerami, by za kilka kilometrów utknął w polu na kilka godzin. Dlatego w niedzielę odwołaliśmy pięć pociągów InterRegio z Krakowa do Warszawy, wiadomo już, że dzisiaj nie wyjadą kolejne dwa" - powiedział. Zaznaczył, że sytuacja wciąż się zmienia, a pasażerowie muszą zasięgać informacji na stacjach kolejowych.

"Za swojej strony bardzo przepraszamy pasażerów, ale zima pokazała, co potrafi" - powiedział Lipiński

Problemy w okolicach Krakowa i Częstochowy ma też PKP Intercity. "Trakcja jest skuta lodem. Ekipy pracują, ale ruch wciąż nie odbywa się normalnie" - powiedział PAP rzecznik przewoźnika Paweł Ney. Pociągi są opóźnione o około dwie godziny. Dwa składy - IC Norwid i IC Helena Modrzejewska z Krakowa do Warszawy - w ogóle odwołano. "Trzydziestu pasażerów Modrzejewskiej zabrał pociąg Tatry, który dlatego zresztą był opóźniony" - dodał Ney.

Utrudnienia pojawiły się również na trasie Cienin - Strzałkowo w woj. wielkopolskim, gdzie samochód wpadł pod pociąg, ale po kilku godzinach ruch został już przywrócony. Wciąż za to pociągi Przewozów Regionalnych stoją w dwóch miejscach: na linii Chorzew - Siemkowice i Wieluń Dąbrowa - Panki. "Powalone drzewa pospadały na sieć trakcyjną i nie da się przejechać. Czekamy na ekipę, która to naprawi" - powiedział Lipiński. Zaznaczył, że pociągi stoją w miejscach gdzie jest prąd, więc pasażerowie mają ogrzewanie.

Trudna sytuacja panuje w Warszawie i okolicach. Opóźnione są wszystkie składy Kolei Mazowieckich. "W tunelu średnicowym (na trasie między stacjami Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia) zatrzymał się nasz pociąg, co od razu spowodowało opóźnienia innych składów. On tam nie stał długo, bo zaraz został zepchnięty przez inny pociąg, ale opóźnienia zostały" - powiedział PAP rzecznik KM Marcjusz Włodarczyk. Wyjaśnił, że przewoźnik ma problemy z psującym się taborem, więc opóźnienia sięgają kilkudziesięciu minut.

Jak podał rzecznik PKP S.A. Michał Wrzosek, intensywne opady śniegu i oblodzenia mogą zakłócić też ruch w okolicach Opola, Poznania i Wrocławia.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
wiecej »