Nowy mur na granicy Egiptu z Izraelem tylko podkreśli rozdzielenie i nieprzepuszczalność granicy – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kustosz Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Na granicy nie będzie jednak znaczących reperkusji.
Zdaniem włoskiego franciszkanina coraz tragiczniejsze są natomiast efekty postawienia podobnego muru między Izraelem a terytoriami palestyńskimi.
„Większych reperkusji nowy mur na granicy z egipsko-izraelskiej mieć nie będzie, także dlatego, że i teraz, choć nie ma żadnej bariery, granica jest prawie bezpieczna. Natomiast mury z terytoriami palestyńskimi powoli zamykają Izrael w enklawie oddzielonej od reszty Bliskiego Wschodu. Choć trzeba uczciwie przyznać, że przyniosło to efekty. Ataki po zbudowaniu muru prawie zanikły – powiedział kustosz Ziemi Świętej. – Niemniej dla Palestyńczyków efekty wybudowania muru są dramatyczne. Całe wspólnoty są podzielone. Mur zablokował życie setek tysięcy Palestyńczyków. Przede wszystkim w strefie Jerozolimy i Betlejem mur dotkliwie rozdziela dzieci od szkoły, chorych od szpitali, pracowników od miejsc pracy. Stwarza poważne utrudnienia w codziennym życiu każdego dnia”.
Rząd Izraela ogłosił, że zamierza wybudować nowy, prawie 300-kilometrowy mur graniczny zabezpieczający przed nielegalnymi imigrantami z Czarnego Lądu. Jego budowa w pierwszym etapie na kosztować prawie 300 mln dolarów. Jako pierwsze będą budowane skrajne odcinki graniczne: północny ze Strefą Gazy i południowy w Elacie. Mur ma mieć wyposażenie elektroniczne, wsparte kamerami, sensorami ruchu, a wszystko ma obsługiwać armia izraelska.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.