O wielkich kapłanach i trwającym Roku Kapłańskim rozmawiał metropolita katowicki abp Damian Zimoń 13 stycznia 2009 r. z młodzieżą w czasie wspólnego kolędowania z uczniami Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach.
To patron, który nie bał się śmierci” - mówił abp Zimoń przypominając, że dokładnie 13 stycznia br. mija 68 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Emila Szramka w Dachau. Dodał, że kapłan-meczennik bardzo wiele uczynił jako proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, na terenie której leży ich szkoła. „To był wielki człowiek, który kochał naukę” - podkreślił metropolita katowicki.
Abp Zimoń przypomniał również, że dokładnie pięć lat temu, 13 stycznia 2005 roku, Jan Paweł II spotkał się z delegacją Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. „Przyjął nas i rozmawiał z nami, chociaż był już wtedy bardzo chory” - wspominał abp Zimoń. Młodzieży życzył nie tylko dobrych ocen z wiedzy i zachowania, ale zdawania wszystkich życiowych egzaminów. „Pan Bóg ma swój plan wobec każdego z nas, to trzeba mieć na uwadze” - mówił, zachęcając do odpowiadania na głos Bożego powołania.
Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie Powstań Śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.
Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 to dwie szkoły: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. E. Szramka, które istnieje już od 1991 roku oraz Katolickie Gimnazjum, które działa od 1999 roku.
Szkoły mieszczą się w centrum Katowic. W liceum jest 6 klas po dwie z każdego poziomu, a w gimnazjum 6 klas również po dwie z każdego poziomu. Klasy mogą liczyć maksymalnie 16 uczniów. Szkoła jest dobrze wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Ma nowocześnie wyposażoną pracownię biologiczno-chemiczno-fizyczną, pracownię komputerową (indywidualna stacja robocza dla każdego ucznia) ze stałym szybkim łączem DSL do Internetu oraz nowoczesne komputerowe laboratorium językowe (17 stanowisk).
«« | « |
1
| » | »»