17 stycznia - Dzień Judaizmu

Po raz trzynasty obchodzony będzie w najbliższą niedzielę Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu. Przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Centralne obchody odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa zaczerpnięte ze Starego Testamentu: "Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę". Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku.

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego bp Mieczysław Cisło, podkreślił, że hasło Dnia Judaizmu "należy odczytywać jako wezwanie Boga do każdego chrześcijanina, żeby pokonywał granice uprzedzeń, barier i murów, jakie dzielą ludzi, żebyśmy byli jedno na tyle, na ile możemy być jedno, pozostając w granicach swojej własnej tożsamości".

W liście wystosowanym z okazji XIII Dnia Judaizmu, bp Cisło napisał m.in.: "Spotkania z wierzącymi Żydami uświadamiają nam coraz bardziej jeszcze jedną naszą wspólną odpowiedzialność, mianowicie, tę za losy religii objawionej na kontynencie europejskim, zdominowanym coraz bardziej przez agresywny laicyzm".

Zdaniem bp. Cisły, założeniem Dnia Judaizmu "jest kształtowanie świadomości naszych korzeni, które są judaistyczne, a chrześcijaństwo wyrasta z Izraela". Podkreśla, że judaizm i chrześcijaństwo nie są dwoma zupełnie sobie obcymi światami, ale są to środowiska organicznie ze sobą związane, "które dzisiaj idą trochę różną drogą, ale zmierzają do tego samego celu".

Ogólnopolskie uroczystości związane z XIII Dniem Judaizmu w Tarnowie wypełnią wspólne modlitwy, rozważania Pisma Świętego, dyskusje oraz wydarzenia kulturalne. Katolicy i Żydzi modlić się będą wspólnie w miejscu, gdzie stała niegdyś synagoga w Tarnowie na Starym Mieście oraz na żydowskim cmentarzu. W katedrze tarnowskiej, podczas nabożeństwa Słowa Bożego, czytania z Pisma Świętego komentować będą rabin i katolicki wykładowca biblistyki. W panelu dyskusyjnym wezmą udział rabin, przewodniczący związku gmin żydowskich, dwóch biskupów i ambasador Izraela.

Podczas obchodów Dnia Judaizmu będzie można obejrzeć film i wystawę fotografii synagog i cmentarzy żydowskich Galicji oraz wysłuchać dwóch koncertów. W czasie jednego z nich nastąpi uroczyste nadanie tytułu Człowiek Pojednania za 2009 rok dr. Alonowi Goshen-Gottsteinowi, żydowskiemu teologowi, jednemu z czołowych uczestników i animatorów dialogu międzyreligijnego w skali międzynarodowej, założycielowi Międzyreligijnego Instytutu Eliasza. Tytuł przyznawany jest przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem przy KEP, jak co roku, przygotował na ten dzień materiały liturgiczne w postaci dodatku do Biuletynu Ekumenicznego z przedmową przewodniczącego Komitetu, z czytaniami biblijnymi na liturgię Słowa oraz z homilią i modlitwą wiernych. Komitet zachęca duchownych i świeckich do wykorzystania możliwości jaką jest Ogólnopolski Dzień Judaizmu i włączenia się w tę inicjatywę.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 roku prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm".

Jak wspomina inicjator obchodów Dnia Judaizmu abp Stanisław Gądecki, pomysł ten wywołał podczas obrad Episkopatu Polski "zrozumiałe rozdwojenie". Obawiano się - wyjaśnia hierarcha - "judaizacji chrześcijaństwa". Inicjatywa została zaakceptowana i od 1998 roku dzień 17 stycznia jest oficjalnie obchodzony przez Kościół katolicki jako Dzień Judaizmu, czyli przypomnienie o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa. Do tej pory obchodzony był 12 razy w różnych miastach Polski.

Polska inicjatywa - jak podkreśla abp Gądecki - należy do pionierskich przedsięwzięć tego rodzaju w Kościele europejskim. Poprzedziła ją tylko analogiczna decyzja Episkopatu Włoch.

"Data 17 stycznia wypada w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wybór katolickich biskupów jest bardzo znaczący - ich decyzja ma zainspirować wszystkie Kościoły chrześcijańskie, aby chciały odnajdywać źródła tożsamości i jedności w wierze żydowskiej" - wyjaśnia abp Gądecki.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlcika, obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, a od 2009 roku - także w Holandii.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
wiecej »