Arcelin wciąż przypomina jedną z chwalebnych odsłon cudu nad Wisłą i nad Wkrą z 1920 roku
Rozbicie Armii Czerwonej na arcelińskiej ziemi i rozstrzygający manewr pułku szwoleżerów majora Grobickiego miały niebagatelny wpływ na losy Bitwy Warszawskiej.
- Każdy naród ma na kartach swojej historii takie wydarzenia i chwile, do których chce powracać, szukać w nich wzmocnienia i siły, ale także chce odnaleźć w nich odniesienie do czasów współczesnych - mówi wójt gminy Płońska Aleksander Jarosławski podczas rocznicowych obchodów. - Sięgając do nich, chcemy porównać te wartości, które były solą narodu kiedyś, do tego co przeżywamy dzisiaj. Z pewnością do takich wydarzeń należy Bitwa pod Arcelinem - dodawał gospodarz uroczystości. - Życzę sobie, aby nasza młodzież, przyszłość narodu, wychowywała się i kształciła na przykładach zachowań naszych przodków w takich właśnie chwilach, gdy wszystko poświęcało się dla ratowania ojczyzny.
Burmistrz Płońska o wydarzeniach sprzed 97 lat mówił w kategoriach taktyczno-strategicznego geniuszu, ale uważa jednocześnie, że losami batalii polsko-bolszewickiej kierowała Boża opatrzność, dzięki której możliwe było to przełomowe zwycięstwo. Andrzej Pietrasik zaproponował, aby w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości samorządy zmobilizowały się i wzniosły z tej okazji okazały pomnik upamiętniający bohaterów walczących za nasz kraj.
Niestety i w tym roku nie udało się zorganizować inscenizacji słynnej szarży pod Arcelinem, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii nie tylko ziemi płońskiej. Ostatnia rekonstrukcja miała miejsce w 2014 r.
W programie tegorocznych obchodów znalazły się: koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu "Wiecznie Młodzi", Msza św. polowa, której przewodniczył proboszcz nowej płońskiej parafii św. o. Pio ks. Tomasz Markowicz, występy orkiestry dętej z Sochocina, wręczenie odznaczeń z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia gminy Płońsk, złożenie kwiatów pod pomnikiem "Obrońców ojczyzn" oraz oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej w Arcelinie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.