Benedykt XVI odwiedzi w niedzielę po południu synagogę w Rzymie, miejsce przełomowego wydarzenia w relacjach katolicko-żydowskich. Tę właśnie synagogę jako pierwszy papież w dziejach odwiedził 13 kwietnia 1986 roku Jan Paweł II.
Wspomnienia tamtej wizyty oraz polemiki wobec kontestowanych przez środowiska żydowskie decyzji jego następcy zdominowały komentarze we włoskich mediach.
Wizyta ta odbierana jest przede wszystkim jako kontynuacja historycznego gestu polskiego papieża. Chcąc jednak najwyraźniej położyć nacisk na jej znaczenie, dziennik "L'Osservatore Romano" przytoczył opinię przedstawiciela watykańskiej komisji do spraw dialogu z judaizmem księdza Norberta Hofmanna, że "Benedykt XVI będzie wspominany jako papież, który odwiedził więcej synagog". To przypomnienie, że obecny papież był w synagodze w Kolonii w 2005 i w Nowym Jorku w 2008 r.
Benedykt XVI przybędzie do synagogi nad Tybrem około godziny 16.30, kierując najpierw swe kroki do Portyku Oktawii przy wejściu do historycznego getta. Tam złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą deportację ponad 1000 Żydów 16 października 1943 roku. Zostali oni wywiezieni przez hitlerowców do Auschwitz.
Hołd ten, otwierający spotkanie z rzymską wspólnotą żydowską będzie mieć - jak się podkreśla - wielkie znaczenie symboliczne także w świetle najnowszych polemik, do jakich doszło, gdy niespełna miesiąc temu papież podpisał dekret o heroiczności cnót Piusa XII. Przybliżył tym samym jego beatyfikację. Protestują przeciwko temu środowiska żydowskie, przypominając, że pociąg z aresztowanymi w getcie Żydami odjeżdżał do obozu zagłady przy milczeniu papieża Pacellego.
Następnie Benedykt XVI odda hołd w miejscu, upamiętniającym zamach, przeprowadzony przez komando palestyńskich terrorystów 9 października 1982 roku, gdy ludzie wychodzili z synagogi. Zginął dwuletni chłopiec, a ponad 30 osób zostało rannych.
Na progu synagogi papieża powita główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni. Nieobecny będzie natomiast przewodniczący włoskiej Rady Rabinackiej Giuseppe Laras, który zbojkotuje spotkanie między innymi na tle polemik wokół beatyfikacji Piusa XII.
Oprócz papieża i rabina Di Segni przemówienia wygłoszą w synagodze przedstawiciele władz włoskich gmin żydowskich.
Ponadto przewidziano rozmowę w cztery oczy Benedykta XVI i rabina Wiecznego Miasta oraz spotkanie ze wspólnotą żydowską.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.