Zaostrzają kontrole kas fiskalnych

Urzędy kontroli skarbowej zaostrzyły kontrole kas fiskalnych. Inspektorzy biorą pod lupę zwłaszcza branżę handlową, usługową, gastronomiczną i rozrywkową zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Za sprzedaż bez kasy lub niewydanie paragonu będą karać mandatami - ostrzega Ministerstwo Finansów.

Według resortu, kontrole mają działać nie tylko prewencyjnie, ale także ujawnić przypadki nierejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych i ograniczyć szarą strefę w miejscowościach turystycznych.

"W okresie ferii m.in. Policja i Inspektorat Transportu Drogowego dbają o bezpieczeństwo wypoczywających dzieci. My zajmiemy się szarą strefą i zadbamy o klimat uczciwej konkurencji wśród oferujących zimowe atrakcje" - poinformował we wtorek cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Intensywne kontrole kas m.in. w punktach sprzedaży w nadmorskich miejscowościach zaczęły się w ubiegłym roku. Z danych resortu wynika, że inspektorzy kontroli skarbowej za wykroczenia związane z kasami rejestrującymi wymierzyli wtedy ponad 30 tysięcy mandatów na łączną kwotę ponad 7 mln zł.

Według fiskusa, szczególnie częstą praktyką, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych oraz podczas "sezonowej aktywności gospodarczej" (święta, imprezy andrzejkowe i noworoczne) jest niewydawanie paragonów fiskalnych.

Kontrola skarbowa apeluje o świadome zakupy i domaganie się wydania paragonu przez sprzedawcę. Według ministerstwa, jest to korzystne nie tylko dla budżetu, ale przede wszystkim dla konsumentów.

"Paragon ułatwia klientom dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez sprzedawcę lub posiada wady" - zaznaczył Parafianowicz. Zwrócił uwagę, że każdy sprzedawca w momencie wydawania paragonu rejestruje swoje obroty, a zapłacony przez niego podatek wraca do klienta w sposób pośredni - poprzez zadania finansowane z budżetu państwa.

Z danych MF wynika, że dynamika obrotów firm ukaranych mandatem jest nawet kilkukrotnie wyższa od pozostałych przedsiębiortsw.

Resort przypomina, że zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym każda osoba, która sprzeda z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda paragonu potwierdzającego sprzedaż, popełnia czyn zabroniony. Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru.

"Postępowanie mandatowe ma zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, a grzywna wydaje się wystarczającą reakcją na popełnione wykroczenie skarbowe. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką kwotę dokonano uszczuplenia, liczy się sam fakt naruszenia przepisów" - ostrzega MF. Dodaje, że mandat wynosi maksymalnie 2 tys. 634 zł.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »